Vanhukset tekivät pyörätuoliretken Tuska-festareille
Helsingin Kaisaniemessä 26.–28.6.2009 juhlittava Tuska-festivaali kerää Helsinkiin metallimaailman huippuartistit. Erikoista tässä musiikkitapahtumassa on se, että se ei ole pelkästään nuorisolle suunnattu. Festivaalin historian alusta alkaen yli 65-vuotiaat ovat päässeet Tuskaan maksutta. Viime vuonna festivaaleille saapui kaksi Koskelan sairaalan potilasta pyörätuoleineen ja hoitajineen.
– Ilmainen sisäänpääsy on aina ollut festivaalin politiikka. Toki se on tietynlainen kädenojennus eläkeläisille, jotta he voivat halutessaan tulla tutustumaan tällaiseen "pelottavaan" nuorisokulttuuriin, Finnish Metal Eventsin toimitusjohtaja Outi Alander kertoo.
Vuosittain Tuska-festivaaleilla on ollut noin kymmenkunta eläkeikäistä kävijää, joista suurin osa on tullut paikalle sattumalta. Viime kesänä seniorien määrä kasvoi huomattavasti, sillä tieto ilmaisesta sisäänpääsystä oli kattavasti esillä mediassa. Metallimusiikkia oli kuuntelemassa yli 200 eläkeläistä. Muu festarikansa on suhtautunut iäkkäämpään kävijäkuntaan oikein hyvin.
– Tuska-kansa on muutenkin aika rauhallista ja suvaitsevaista, ja eläkeläisten näkyminen tapahtumassa on herättänyt vain positiivisia tuntemuksia, Alander toteaa.
Eläkeläiset ovat antaneet tapahtumajärjestäjille hyvää palautetta Tuskasta. Ikäihmiset ovat ihmetelleet, että onpas tapahtumassa siistiä ja että yleisö hyvin käyttäytyvää.
– Musiikista joku on todennut, että "aika lujaa tulee".
Sairaalasta Tuska-retkelle
Viime kesänä Koskelan sairaalan perushoitaja Antti Lampinen sattui lukemaan lehdestä, että eläkeläiset olivat tervetulleita festareille ilman sisäänpääsymaksua.
– Tuolloin ajattelimme osastolla, että muutama potilas voisi lähteä katsomaan, mitä kaikkea Kaisaniemen puistossa tapahtuu. Toinen ajatus oli tuoda näkyvyyttä pitkäaikaissairaanhoidolle, ja tehdä myös sitä kautta pientä omaa pr-työtä, Lampinen kertoo.
Sairaalasta soitettiin festivaalin toimitusjohtajalle, ja hän toivotti porukan tervetulleiksi. Retkueeseen kuului kaksi hoitajaa ja kaksi naispotilasta pyörätuoleineen. Hoitajat ja potilaat olivat pukeutuneet hieman mustanpuhuvasta joukosta poiketen, jotta seurue huomattaisiin.
– Olin pukeutunut valkoiseen hoitajan asuun ja rouvilla oli kukkamekot.
Asuja päiviteltiin, muttei paheksuttu
Potilaista oli hienoa nähdä niin paljon eriskummallisiin ja hienoihin asuihin pukeutuneita nuoria, moni asu herätti päivittelyä ja ihmetystä, mutta ei paheksuntaa. Musiikkiin ikäihmiset suhtautuivat avoimesti ja mielenkiinnolla.
– Raskasta metallimusiikkia soittanut Kalmah-bändikään ei saanut rouviamme pelkäämään.
Kysyttäessä mielipiteitä he kertoivat, että "täällä on hauskaa". Parasta oli ehdottomasti se, että saimme paljon myönteistä huomiota ja potilaat saivat uusia elämyksiä. Tuska-festivaalin yleisö osaa käyttäytyä erittäin kohteliaasti ja kauniisti ikäihmisiä kohtaan.
Eräät goottitytöt tulivat juttelemaan vanhuksille. He sanoivat, että hoitajat tekevät tärkeää ja hyvää työtä.
– Lisäksi he toivoivat, että kun he ovat vanhoja ja sairaita ja joutuvat sairaalaan, niin kunpa joku heidätkin toisi Tuska-festareille. Palaute tuntui todella hyvältä. Tärkeää oli myös se että nuoret ja ikäihmiset kohtasivat tällä tavalla, päivästä jäi hyvä muisto ja hyvä mieli.
Uusimmat
-
18:02
SM-liigalla omat säännöt törkypuhetapauksissa – näin erotuomarijohtaja perustelee: "Kaikista ankarin juttu"
-
17:33
Megatähden ura ohi – palkintokaapissa suunnaton läjä olympia- ja MM-kultia
-
17:32
Taina pyöräili 6 700 kilometriä Espanjassa – yhtä oikoreittiä ei tule ikävä: "Silloin tuli melkein paniikki"
-
17:31
Ruotsissa taas kaksi räjähdystä, median mukaan kummatkin liittyvät rikollisjärjestöön
-
17:31
Maria Guzenina omisti TTK-tanssinsa muistisairaalle äidilleen – herkistyi kyyneliin suorassa lähetyksessä: "Se on herättänyt hänessä jotain"
-
17:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
17:26
MTV Detroitissa: Presidentti Biden liittyy autotehtaiden lakkovartioon – tästä on kyse
-
17:21
Shoigu väittää Ukrainan menettäneen syyskuussa 17 000 sotilasta, sanoo ukrainalaisten joutuvan teurastettaviksi – MTV seuraa sotaa
-
17:15
Varkaat veivät huomattavan määrän kirkollista esineistöä Helsingissä – myös ovia rikottu
-
17:15
F1-unelma toteen! Hurjapäisen suorituksen James Bond -elokuvassa tehnyt Jessica Hawkins toteutti harvinaisen tempun
-
17:08
Suomen seuratuimmalla urheiluseuralla muhkea tavoite – julkkisjoukkue Gilla FC haluaa Veikkausliigaan
-
17:00
Tällainen on Abrams-panssarivaunu, joita Yhdysvallat nyt toimittaa Ukrainalle – "Suurimmat haasteet kaluston huollossa"
-
16:58
Suora lähetys Spede-elokuvan punaiselta matolta noin kello 17.20 alkaen – haastattelussa elokuvan tähtiä ja kutsuvieraita
-
16:57
Poliisilta huolestuttavia uutisia: Yhä useampi räplää kännykkää ratissa – katse poissa tiestä on "aina iso riski"
-
16:44
Liikuntapedagogi ei usko, että fyysiset erot olivat ratkaisevia tyttöjen ja poikien yhteisessä urheilukilpailussa
-
16:42
The Kyiv Independent: Ukrainan turvallisuuspalvelu pidätti papin – epäillään myyneen venäläisaseita
-
16:40
Lotta Svärd Säätiö kannustaa koululaisia tutustumaan "pikkulottien kultaisiin sanoihin" – kannustimena muhkea stipendi
-
16:33
Ensitreffit-pari Lari ja Niina ovat hyödyntäneet pariterapiaa lapsiarjessa: "Iso apua siinä kohtaa, kun on rankkaa"
-
16:29
Susi lähestyi koulutaksia odottanutta lasta Loimaalla – neuvokkaan koululaisen kiljaisu karkotti pedon kauemmas tarkkailemaan
-
16:24
Jalkapallon Euroopan mestari Lodetti on kuollut
-
Lataa lisää