Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottakselta tuore päivitys tilanteestaan: "Minulla on selkeä prioriteetti"

Valtteri Bottas on luottavainen ensi kauden ajopaikkansa löytymsien suhteen.
Valtteri Bottas on luottavainen ensi kauden ajopaikkansa löytymsien suhteen.
Julkaistu 23.05.2024 16:37

MTV URHEILU - STT

Formula ykkösten suomalaiskuljettajan, Sauberilla ajavan Valtteri Bottaksen ympärillä on viime aikoina pyörinyt huhuja mahdollisesta uudesta tallista. Ainakin Williams on noussut esille F1-huhumyllyssä suomalaisen osalta, Bottaksen kun havaittiin viime viikonloppuna Imolan kisassa vierailleen tallin tiloissa juttelemassa Williamsin tallipäällikön James Vowlesin kanssa. Kaksikko tuntee toisensa jo ajalta, kun molemmat palvelivat Mercedes-tallia.

Bottakselta odotettiin mahdollisesti jo ilmoitusta tulevan kauden työpaikastaan, kun tämän kauden kahdeksas gp-viikonloppu vietetään klassikkokisa Monacon gp:n merkeissä. Mitään jymyuutista ei kuitenkaan ole luvassa.

– Valitettavasti ei (ole päivittämistä asiassa). En ole tällä hetkellä tehnyt minnekään sopimusta, Bottas sanoi Monacon mediapäivänä torstaina.

LUE MYÖS: Valtteri Bottakselta jykevä paalutus omasta tulevaisuudestaan

Viime viikolla Bottaksen kerrottiin olevan "99-prosenttisen luottavainen" sen suhteen, että ajaa F1:ssä ensikin kaudella. Monacossa häneltä tiedusteltiin, onko tuo lukema mennyt nyt ylös- vai alaspäin.

– Sanoin, että 100-prosenttinen varmuus on vasta sitten, kun laitat kynän sopimuspaperiin. Tässä maailmassa (F1:ssä) homma toimii noin. Joten koskaan ei yllä sataan prossaan, ennen kuin allekirjoitus on valmis, Bottas muotoili.

– Toiveissa on, että asiat ratkeavat pian. Toivottavasti tulevina viikkoina. Olen luottavainen, ei paniikkia.

Vaikka Bottaksen F1-uran avaustalli (2013–16) Williams onkin kenties kärkivaihtoehto, muitakin mahdollisuuksia on.

– Sanoisin, ettemme keskustele vain yhden tallin kanssa. Se on hienoa. Minulla on selkeä prioriteetti tulevaisuutta varten, enkä sitä kerro, mutta sellainen minulla on.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas kommentoi Mercedes-puheita – yllättävä sivallus Red Bullin suuntaanValtteri Bottakselta iso vihje tulevaisuudestaan: "Ei pitäisi sanoa"Valtteri Bottas kommentoi tilannettaan kuin Matti Nykänen konsanaan – paljasti myös kohuttujen somekuvien taustatToto Wolff myönsi avoimesti, miksi Valtteri Bottaksen Mercedes-paikka on vaarassa – "Sukupolvenvaihdos"Valtteri Bottakselta vihjaileva kommentti Mercedes-uran jatkosta: "Ehkä tiedän jotain"Lewis Hamiltonilta paljastus Mercedes-neuvotteluista – otti Valtteri Bottaksen tilanteen esiin
F1Valtteri BottasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:15
    Max Verstappen

    Max Verstappen uhkaa – apuja ei ole luvassa

  • ti08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • ma14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • ma00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä

  • 19.10.13:25
    McLaren

    McLarenit rysäyttivät taas yhteen – tallipomo haukkui "amatöörimäisen" veteraanin