Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

”Valtteri ansaitsee pehmeän laskun” – Toto Wolff lupaa jo Bottakselle Mercedeksen tuen, jos tämä menettää paikkansa huipputiimissä

Valtteri Bottas
Valtteri BottasCopyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 07.08.2019 09:30
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Mercedeksen tallipomo Toto Wolff lupaa Valtteri Bottakselle ”pehmeän laskun”, jos tämä menettää paikkansa F1-tiimin kisakuljettajana varakuski Esteban Oconille.

LUE MYÖS: Näkökulma: Valtteri Bottas vain sivustaseuraaja isossa F1-kuviossa – Mercedes ja Ferrari pelkäävät kuollakseen toistensa liikkeitä vuoden 2020 jälkeen

Bottas joutuu jännittämään Mercedeksen päätöstä formula ykkösten kesätauolla. Wolff vakuutti Unkarin kisaviikonloppuna C Morelle, ettei ole vielä tehnyt päätöstä siitä, kuka ajaa Lewis Hamiltonin rinnalle tallin toista autoa ensi kaudella.

Jos Mercedes päätyy Oconiin, tiimi ei aio Wolffin mukaan hylätä myöskään Bottasta. Tällainen ei kuulu itävaltalaisen mukaan yhtiön toimintatapaan.

– Olemme vastuussa junioreistamme sekä niistä, jotka ajavat autoamme juuri nyt. Emme aio tehdä mitään, mikä tekee asiasta heille vaikeamman, Wolff sanoi Unkarin GP:n jälkeen RaceFans-sivuston mukaan.

Tilanne on Mercedekselle uusi, sillä koskaan aiemmin tiimi ei ole tehnyt itse päätöstä kuskinsa vaihtamisesta. Tähän asti vain Michael Schumacher ja Nico Rosberg ovat poistuneet kuvioista ja hekin omasta tahdostaan.

– Mitä ikinä päätämmekin, harkitsemme, mitä vaihtoehtoja kuskilla on mennä muualle. Jos kyse on Estebanin kehityksestä saadaksemme hänet takaisin Mercedeksellä jonain päivänä tai sitten Valtterin pehmeästä laskusta, koska hän ansaitsee sen, Wolff kommentoi.

Bottas menetti jo toisessa kisassa peräjälkeen ison pistepotin hyvistä lähtöasemista. Saksassa hän liukasteli ulos noustessaan kohti palkintopallia ja Unkarissa suomalainen kolaroi lähtökahinassa. Bottas pystyi nousemaan etusiiven rikkoutumisen jälkeen vain kahdeksannelle sijalle.

Viikonloppuna Bottas nosti esiin, että hänellä on olemassa muitakin suunnitelmia, mikäli yhteistyö Mercedeksen kanssa päättyy.

Lisää aiheesta:

Toto Wolff kiistää väitteen Valtteri Bottaksen asennemuutoksesta: "Tarvitsemme häntä"Vieläkö joku uskoo Valtteri Bottaksen jatkoon? F1-asiantuntija lataa suorat sanat: "Olisi todella huonoa toimintaa"Toto Wolff myönsi avoimesti, miksi Valtteri Bottaksen Mercedes-paikka on vaarassa – "Sukupolvenvaihdos"Red Bull -pomolta painava kannanotto sokeeraavaan väitteeseen Valtteri BottaksestaMercedes-pomo Toto Wolff teki lupauksen Valtteri Bottakselle ja Lewis Hamiltonille – soppaa hämmentää F1-huippulupaus”Mercedes tietää kuinka hyvä se on Lewisin ja Valtterin kanssa” – asiantuntija uskoo Bottaksen saavan jatkoa F1-tiimissään
F1Valtteri BottasToto WolffMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"