Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtion rahoittama koulu kielsi seurustelun tyttöoppilailtaan Tanskassa

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.02.2016 08:02
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Yksityinen Iqra Privatskole -muslimikoulu on kieltänyt tyttöoppilailtaan seurustelusuhteet poikiin, uutisoi The Local -sivusto.

Kööpenhaminan Nørrebron kaupunginosassa sijaitseva oppilaitos sai Tanskan valtiolta 18,5 miljoonan kruunun (noin 2,5 miljoonan euron) avustuksen viime vuonna. Koulun säännöt saattavat kuitenkin vaarantaa rahoituksen jatkossa.

– Seurustelu- ja seksisuhteet ovat kiellettyjä. Se on jumalan käsky, koulun psykologi Amina Djondjorova kertoi Radio24syv-radiokanavalle antamassaan haastattelussa.

– On vaikea pitää yllä islamin uskonnollisia sääntöjä yhteiskunnassa, jossa oppilaat näkevät muiden ihmisten elävän eri tavalla. Yritämme kertoa heille, että ihastumisen takia ei kannata ryhtyä mihinkään.

Koulun psykologin lausunnot ovat saaneet Kööpenhaminan kaupunginvaltuuston edustajan Lars Aslan Rasmussenin vaatimaan koulun rahoituksen lopettamista.

– Koulun tukeminen tulee ehdottomasti lopettaa, jos koulun psykologi ei osaa toimia psykologina, vaan käyttäytyy kuin imaami, hän kertoi.

– Suurin osa koulun avustuksesta maksetaan tanskalaisten veronmaksajien pussista, joten tämän pitäisi johtaa seuraamuksiin, hän lisäsi.

Rasmussenin mukaan koulun naispuolisille opiskelijoille antamat neuvot ovat ”hulluja” ja hän on vaatinut maan opetusministeriötä kiinnittämään asiaan huomiota.

Myös Det Konservative Folkeparti -puolueen edustaja Naser Khader on vaatinut koulun rahoituksen lakkauttamista.

– Koulu ajaa oppilaiden eriytymistä yhteiskuntaan sopeuttamisen sijasta. Se voi vahingoittaa lapsia myöhemmin elämässä, hän kertoi.

Koulu ei ole kommentoinut tapausta psykologin haastattelun jälkeen.  

Lisää aiheesta:

Tukholmalaiskoulua epäillään kytköksistä radikaali-islamisteihinRuotsin pääministeri pitää muslimilasten alakoulun toimintaa halveksittavana – poikia ja tyttöjä erotellaan koulumatkoillaSkandaalit piinaavat Ruotsin ympäristöpuoluetta: Miespoliitikko kieltäytyy kättelemästä naisiaPoliisi Pohjois-Ruotsissa: Naiset, älkää menkö yksin ulos pimeälläSaksalaiskaupunki kielsi miesturvapaikanhakijoilta uimahallissa käynninHuippuopiskelija karkotettiin Tanskasta – teki liikaa töitä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen18:02
    Luonto ja eläimet

    Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

  • Eilen17:48
    Joukkoampuminen

    Yliopiston joukkoampumisesta pidätetty vapaaksi – ampuja yhä karkuteillä