Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 27.12.2021 22:32

MTV UUTISET – STT

Intian valtamerellä Mauritiuksen rantavesillä koralliriuttaan kesällä 2020 törmänneen rahtialuksen kapteeni ja yliperämies saivat maanantaina 20 kuukauden vankilatuomion. Heidät kuitenkin vapautetaan hyvin pian, koska tuomiot lievennettiin, kertoi aluksen vakuuttajia edustanut lakimies Kushal Lobine.

Kapteeni ja yliperämies ovat olleet poliisin säilössä elokuusta 2020 lähtien. Lobinen mukaan tuomioiden lievennysten takana on kapteenin ja yliperämiehen hyvä käytös ja se, että he ovat olleet poliisin säilössä 16 kuukautta.

Heinäkuussa 2020 tapahtunut törmäys aiheutti valtavan ympäristötuhon. Rahtialuksesta valui Mauritiuksen rantavesiin yli tuhat tonnia öljyä.

Katkenneen aluksen osat upotettiin mereen

Kapteenin ja yliperämiehen tuomiota määriteltäessä otettiin huomioon se, että molemmat tunnustivat syyllisyytensä ja pyysivät anteeksi, sanoi tuomari Ida Dookhy Rambarrun maanantaina.

Aluksen kapteeni on myöntänyt nauttineensa laivassa alkoholia. Yliperämiehen katsottiin "vaarantaneen turvallisen navigoinnin".

– Kapteeni ja hänen varamiehensä olivat vastuuttomia eivätkä täyttäneet navigointivelvollisuuksiaan kuten olisi pitänyt, tuomari Ida Dookhy Rambarrun sanoi.

Japanilaisomisteinen mutta Panaman lipun alla purjehtinut MV Wakashio -rahtialus oli heinäkuussa 2020 matkalla Singaporesta Brasiliaan.

Valtavan ympäristötuhon Mauritiuksella aiheuttaneen rahtialuksen kapteeni pääsi kuin koira veräjästä – sai 20 kuukauden vankilatuomion ja sitäkin lievennettiin heti

Lastina sillä oli 3800 tonnia polttoöljyä ja 200 tonnia dieselöljyä, kun se törmäsi koralliriuttaan Mauritiuksen kaakkoisrannikon edustalla.

Mereen ehti valua yli tuhat tonnia öljyä ennen kuin jäljellä ollut öljy saatiin siirrettyä pois aluksesta.

Lopulta alus katkesi kahtia. Aluksen keula ja runko hinattiin noin 15 kilometrin päähän merelle ja upotettiin. 

Lisää aiheesta:

Suomenlahden kaapelirikkoja koskeva oikeudenkäynti päättyy tänäänEagle S -aluksen kapteenia kuullaan oikeudessa – ehdoton vankeus uhkaaNorjalainen laivastoupseeri oikeuteen miljardiluokan törmäyksestä – videot pinnan alta paljastavat sotalaivan valtavat tuhotPerä pohjassa, keula yhä pinnalla: Tältä näyttää Sri Lankassa uppoava rahtialus – säiliöiden pettäminen poikisi ympäristökatastrofinKarmaiseva onnettomuus tallentui videolle: Rahtilaiva katkesi myrskyssä kahtia – puolet miehistöstä kuoli uppoavan laivan mukanaRanska lähettää asiantuntijoita päättämään Mauritiuksen lähiellä karille ajaneen aluksen kohtalosta – yli tuhat tonnia öljyä veteen
YmpäristövahingotVeneet ja laivatMeretUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ympäristövahingot
  • 13.10.14:08
    Kuopio

    Lietevaunu kaatui ojaan Kuopiossa

  • 27.8.16:40
    Luonto ja eläimet

    Raakkutuho poiki myös hyvää – lajin tulevaisuus Suomessa silti auki

  • 12.8.06:17
    Kommentti

    Kommentti: Miksei Itämerta myrkyttäviä venemaaleja kielletä? Rajoituksiakin saa odottaa

  • 16.6.11:56
    Luonnonsuojelu

    Stora Enso rahoittaa raakkuja yli miljoonalla eurolla – yrittää parantaa imagoaan

  • 28.5.13:10
    Luonnonsuojelu

    Rääkättyjen raakkujen arvo kolminkertaistui, merikotkan romahti