Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valmiuslain uudistaminen alkaa – eduskuntapuolueet yksimielisiä

Lehtikuva
Julkaistu 08.12.2021 16:45

MTV UUTISET – STT

Valmiuslain uudistaminen käynnistyy, kertoo oikeusministeriö.

Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r.) mukaan eduskuntapuolueet ovat yksimielisiä valmiuslakiuudistuksen tarpeesta ja toteutustavasta.

Henriksson kertoo, että uudistuksen on määrä perustua laaja-alaiseen ja nykyaikaiseen käsitykseen yhteiskunnan kokonaisturvallisuudesta ja sitä uhkaavista tekijöistä. Laissa pitäisi hänen mukaansa tunnistaa erilaisia uhka- ja häiriötilanteita.

– Valmiuslain uudistamistyössä tulee olemaan parlamentaarinen seurantaryhmä, joka tekee keskeiset linjaukset. Tämä on mielestäni erittäin tärkeää, ja toivon omalta osaltani hyvää yhteistyötä yli hallitus–oppositio-rajojen tässä merkittävässä hankkeessa, Henriksson sanoo tiedotteessa. 

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kutsui eduskunnan puhemiehistön ja eduskuntapuolueiden sekä eduskuntaryhmien puheenjohtajat Säätytalolle keskustelemaan tänään valmiuslain uudistamisesta.

Lue lisää: MTV Säätytalolla: Miten valmiuslakia uudistetaan? Näin ministerit kommentoivat asiaa portailla

Valmiuslain ajantasaistamista varten on laadittu esiselvityksiä oikeusministeriön johdolla. Säätytalon keskustelussa tutustuttiin esiselvityksiin ja keskusteltiin valmiuslain uudistustarpeesta sekä uudistusta koskevan lainvalmistelutyön käynnistämisestä.

Oikeusministeriön mukaan valmiuslain uudistus sekä siihen liittyvä eri alojen lainsäädännön tarkistaminen on vaativa lainvalmistelukokonaisuus, joka koskettaa laajasti lähes kaikkia hallinnonaloja.

Nykyinen valmiuslaki tuli voimaan vuonna 2012 

Valmiuslaki on keskeinen osa suomalaisen kriisilainsäädännön kokonaisuutta. Nykyinen valmiuslaki tuli voimaan vuonna 2012. 

Lain voimaantulon jälkeen uhkaksi on noussut muun muassa laajamittaisen maahantulon sekä siirtolaisten käyttäminen painostamiseen. Uhka on käytännössä noussut esiin Valko-Venäjän länsirajoilla.

Tällä hetkellä laissa ei välttämättä tunnisteta laajamittaista maahanmuuttajien käyttämistä painostamiskeinona. 

Lisää aiheesta:

Orpo kutsui puheenjohtajat koolle poikkeuslain vuoksiMiten Suomen pitäisi varautua laajamittaisen maahantulon uhkaan? Näin PS ja vihreät kommentoivat hallitukse esitystä"Valmiuslain täydentäminen ei voi odottaa kokonaisuudistusta" – Kokoomus: "Esitys on rampa"Pääministeri Marin IL:n tentissä: Olen keskustellut valmiuslain käyttöönotosta tasavallan presidentin kanssa MTV Säätytalolla: Miten valmiuslakia uudistetaan? Näin ministerit kommentoivat asiaa portaillaHS: Nykyinen valmiuslaki ei selvityksen mukaan vastaa kunnolla kaikkiin turvallisuusuhkiin
ValmiuslakiMarinin hallitusYhteiskuntaAnna-Maja HenrikssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valmiuslaki
  • 10.10.16:21
    Politiikka

    Sote-alueille sata miljoonaa sotaan varautumiseksi – "Kapasiteetti ei riitä tilanteisiin, joihin nyt valmistaudutaan"

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 07.07.202211:24
    Politiikka

    Eduskunnassa poikkeuksellisia päätöksiä – valmiuslakia muokattiin kiireellisenä, myös kiistelty rajavartiolaki läpi

  • 14.06.202218:42
    Politiikka

    Hallituksen rajalain uudistus päätyi eduskunnan hampaisiin – MTV Uutisten tiedot: Tärkeä kysymys yhä ratkaisematta

  • 14.06.202215:01
    Turvallisuus

    Saako koko itärajan sulkea tarvittaessa? Perussuomalaiset saamassa ehkä tahtonsa läpi – lausunto valmiuslaista ei valmistunut vieläkään