Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valmetin jättirekrytointi tekee Uudestakaupungista autonrakentajien keitaan – asuntopula kova haaste kaupungille

1:57Valmet Automotive palkkaa yli tuhat työntekijää
Julkaistu 16.11.2016 11:11
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Harmaaseen päivään tuli Uudessakaupungissa hurja annos kirkkautta, kun Valmet Automotive ilmoitti yli tuhannen autonrakentajan ja toimihenkilön palkkaamisesta.

Syynä yhtiön historian suurimpaan kertarekrytointiin on viime vuonna tehty päätös alkaa valmistaa Mercedes Benzin GLC-katumaastureita. Tuotanto alkaa jo ensi vuoden alussa. Yhtiön henkilöstöjohtaja Tomi Salo kertoi uutisesta syystäkin mielissään MTV Uutisille.

– Samanaikaisesti jatkamme Mercedes Benzin A-sarjan valmistamista, tuotantomäärien noustessa henkilömäärää tullaan merkittävästi lisäämään, ja siirrymme kolmivuoroon, Salo kertoo.

Suuri rekrytointi aloitetaan tänään 250 avoimella työpaikalla. Uudenkaupungin autotehtaalle haetaan parhaillaan autonrakentajia hitsaamon, maalaamon, kokoonpanon ja logistiikan tehtäviin. Rekrytointi jatkuu pitkälle kesään yhdeksän kuukauden ajan niin, että ensi vuoden lopulla tehtaalle työskentelee noin 3000 henkilöä.

Tällä hetkellä henkilöstömäärä on 1500, jonka lisäksi tehtaalla toimii noin 500 alihankkijaa. Jo aiemmin tänä vuonna Uudenkaupungin tehtaalle on palkattu 200 uutta työntekijää.

Valtava haaste kaupungille

Kyseessä on valtava positiivinen haaste niin tehtaalle mutta myös Uudellekaupungille.

– Olemme pieni alue. Lounais-Suomessa on kohtuullisen hyvä työtilanne, Uudessakaupungissakin, ja asuntotilanne on taas kohtuullisen heikko. Kaupunginjohdon kanssa olemme käyneet tiivistä yhteistyötä ja positiivisella mielellä sielläkin ollaan, Salo vakuuttaa.

Salo ei usko, että asuntotuotantoa saadaan kiihdytettyä vuoden aikana niin hurjaksi, että kaikille työntekijöille on heti pysyvä asunto valmiina.

– Suomessa on hyviä esimerkkejä isoista työmaista ensiasunnoista, siitä ymmärtääkseni kaupunki on käynyt keskusteluja eri toimijoiden kanssa. Se auttaisi ainakin hetkellisesti tilanteeseen, Salo jatkaa.

Kun tehtaalla alettiin valmistaa Mercedes Benzin A-sarjaa, yhtiö rekrytoi 350 henkilöä kerralla. Tuolloinkin päästiin yhteensä lähelle tuhatta uutta työntekijää, mutta aikajänne oli nykyistä puolet pidempi, puolitoista vuotta.

Lisää aiheesta:

Kaikki lomautetut autonrakentajat palaavat Uudenkaupungin tehtaalle kuun loppuun mennessä – elpynyt kysyntä tukee tehtaan näkymiä loppuvuodeksiHuippu-uutinen Suomeen: Autotehdas rekrytoi jälleen tuhat uutta työntekijää – jättipotti tuo kaupunkiin uusia koulurakennuksia ja uimahallinValmet Automotive palkkaa tuhat uutta työntekijää UuteenkaupunkiinAutotehtaan työntekijäpula kaipaa ratkaisua– pohdinnassa asunnot, liikenne ja uudet työajatUudenkaupungin kaupunginjohtaja Valmetin ilouutisesta: Luvassa lisää asuntoja, kouluja ja palvelujaMistä työvoima autotehtaan historialliseen jättirekryyn? "Varsinais-Suomesta ei välttämättä löydy riittävästi osaavaa väkeä"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen18:56
    Teboil

    Teboil hakeutunut yrityssaneeraukseen

  • Eilen18:23
    Nokia

    Nokia aikoo tehdä Trumpin hallinnon kanssa Yhdysvaltoihin miljardien jätti-investoinnit

  • Eilen14:43
    Velka

    Mitä EU:n tarkkailuluokalle pääsy oikeasti tarkoittaa? "Sehän saattaa olla jopa Suomen onni"

  • Eilen13:34
    Politiikka

    SDP:n Razmyar: VTV suosi Orpon hallitusta raportillaan, virastolta tyrmäys – "Julkaisupäivä päätettiin kauan sitten"

  • Eilen09:17
    OP

    OP:ssa laaja käyttökatko – näitä palveluita et pääse käyttämään