Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä haluaisi kartuttaa jäädytetyillä kultavarannoillaan kehitysmaiden ilmastovahinkorahastoa – MTV seurasi sotaa

1:58Ukrainan tuki uhkaa romahtaa  – "Taistelukyky on täysin riippuvainen sotilaallisesta tuesta"Tuki Ukrainalle uhkaa romahtaa – "Taistelukyky on täysin riippuvainen sotilaallisesta tuesta"
Julkaistu 09.12.2023 07:33(Päivitetty 09.12.2023 13:43)

MTV UUTISET – STT

MTV Uutiset seurasi tässä artikkelissa Venäjän hyökkäyssodan vaikutuksia Ukrainassa ja muualla maailmassa lauantaina 9. joulukuuta 2023. Tuoreimpia tapahtumia voit seurata täältä. 

  • Venäjä iski viime yönä useilla ohjuksilla Harkovaan, joka sijaitsee Ukrainan itäosassa, kertovat viranomaiset. Ainakin yksi ihminen haavoittui ja useita asuintaloja vaurioitui tulituksessa.

  • Putin tapasi Iranin presidentin torstaina, ja maat ovat vahvistaneet siteitään lännen talouspakotteiden alla.

  • Kiel Institute -ajatushautomon mukaan länsimaiden apulupaukset Ukrainalle ovat vajonneet alimmalle tasolleen sitten sodan alkamisen.

  • Zelenskyin mukaan Ukraina tulee lisäämään sotilaallista tuotantoa yhdessä kumppaneidensa kanssa.

  • Venäjä aloitti hyökkäyksensä Ukrainaan 24. helmikuuta 2022.

13.39: Venäjä haluaisi käyttää jäädytettyjä kultavarantojaan ”kehitysmaiden ilmastovahinkorahastoon”

Venäjä kertoo selvittävänsä, voisiko sen jäädytetyillä kultavarannnoilla kartuttaa kehitysmaiden ilmastovahinkorahastoa.

Venäjän ilmastolähettiläs sanoi Reutersin mukaan YK:n ilmastokokouksessa COP28:ssä Dubaissa Venäjän pyrkivän tekemään "kaikki mahdollinen", jotta se saa estetyksi länsimaita takavarikoimasta jäädytettyjä varantojaan.

Ruslan Edelgerjev arvioi Venäjän pystyvän auttamaan jäädytetyillä varannoillaan kehitysmaita ilmastonmuutoksen käsittelyssä.

Länsimaat jäädyttivät noin puolet, eli yli 300 miljardia dollaria, Venäjän kansainvälisiä varantoja sen jälkeen, kun Venäjä lähetti asevoimansa Ukrainaan viime vuoden helmikuussa.

Venäjän ehdotuksesta ei Reutersin mukaan todennäköisesti päästä sopimukseen.

Ukraina ja monet länsimaat ovat toivoneet, että Venäjän jäädytetyt varat käytettäisiin Ukrainan jälleenrakentamiseen. Sitä ovat vaikeuttaneet oikeudelliset kysymykset ja siirron mahdolliset seuraukset tulevaisuudessa.

(Lähde: Reuters.)

12.20: Ukrainalaisviranomaiset: Kaksi siviiliä kuollut lennokki-iskussa Hersonin alueella

Yksi siviili kuoli ja toinen haavoittui sen jälkeen, kun Venäjän joukot pudottivat räjähteen lennokista kaupunkiin eteläukrainalaisella Hersonin alueella, kertoivat viranomaiset lauantaina.

Syyttäjät aloittivat sotarikostutkinnan tapauksesta, joka sattui noin kello 10 aamulla (0800 GMT) Beryslavin kaupungissa. Viranomaisten mukaan molemmat uhrit olivat kävelemässä kadulla hyökkäyshetkellä.

Venäjän joukot ovat hyökänneet säännöllisesti Hersonin alueen länsiosaan ja erityisesti sen samannimiseen pääkaupunkiin sen jälkeen, kun ne vetäytyivät Dnipro-joen yli viime vuoden lopulla. 

(Lähde: Reuters)

8.57: Venäjällä peruttu jälleen uudenvuoden ilotulituksia

Useissa venäläiskaupungeissa ei tänäkään vuonna järjestetä uudenvuoden ilotulituksia, jotta juhlintoihin varatut rahat voidaan kohdistaa rintamalle, uutisoi radiokanava Radio Free Europe/Radio Liberty ukrainalaismedia Kyiv Independentin mukaan.

Muun muassa Sotshin pormestari Alexey Kopaygorodsky on kertonut, että ilotulitteisiin varatut rahat ohjataan Venäjän armeijalle. Hän kehotti myös paikallisia yrityksiä ja asukkaita toimimaan samoin.

Myös Novorossijskin pormestari Andrey Kravchenko kertoo kaupunkinsa siirtävän ilotulitteisiin varatut rahat rintamalle. 

Myös viime vuonna moni venäläiskaupunki, kuten Pietari ja Moskova, perui uudenvuoden juhlallisuutensa niin, että rahat ohjattiin Venäjän armeijalle.

7.32: Valkoisen talon neuvonantaja: Washington varma, että Pohjois-Korea toimittaa aseita Venäjälle

Yhdysvaltojen, Etelä-Korean ja Japanin kansalliset turvallisuusneuvonantajat kävivät laajan keskustelun Venäjän ja Pohjois-Korean kasvavasta yhteistyöstä, Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan sanoi lauantaina.

Sullivan kertoi toimittajille Soulissa, että Washington, Soul ja Tokio olivat varmoja siitä, että Pohjois-Korea toimittaa Venäjälle aseita käytettäväksi Moskovan sodassa Ukrainaa vastaan. (Lähde: Reuters)

Perjantai 8. joulukuuta:

21.10: Ukrainalle myönnetyn tuen määrä on romahtanut

Ukrainalle mönnetty tuki on nyt alimmalla tasolla sitten sodan alkamisen.

Asiantuntijan mukaan avun jatkaminen olisi elintärkeää.

– Ukrainan kyky jatkaa tätä taistelua on täysin riippuvainen siitä, että se kykenee saamaan tätä materiaalista ja nimenomaan sotilaallista tukea lännestä, Ulkopoliittisen instituutin tutkija Henri Vanhanen toteaa MTV Uutisille.

– Jos isojen toimittajien, kuten Yhdysvaltojen, tuki merkittävästi hiipuisi, varmaan silloin puhuttaisiin kuukausista puoleen vuoteen. Eli aika nopeasti se muuttaa sitä koko asetelmaa.

Tuen hiipumiseen on monia syitä. Ukraina on nappula niin Yhdysvaltojen kuin Euroopan maidenkin vaalipeleissä.

Myöskään pitkää aseapua vaativaa sotaa ei osattu odottaa.

EU-maista eniten Ukrainaa on tukenut Saksa. Suomi löytyy sijalta 14.

Kun maiden tuki Ukrainalle suhteutetaan niiden bruttokansantuotteeseen, listan kärkeen nousee Norja.

Viime kuukausina halu tukea Ukrainaa on pysynyt korkeana aivan Venäjän lähimmissä maissa, kuten Suomessa ja Baltiassa. Niille Venäjän menestyksestä voisi koitua eniten vahinkoa.

1:03Tässä on Ukrainan suurimmista tukijat – EU selkeästi merkittävin taloudellinen tukijaKatso myös: Ukrainan tuki uhkaa romahtaa  – "Taistelukyky on täysin riippuvainen sotilaallisesta tuesta"

18.44: Venäjä teki taas suuren ohjushyökkäyksen Ukrainaan

Ukrainassa ainakin kaksi ihmistä on kuollut ja useita haavoittui Venäjän ohjushyökkäyksissä viime yönä.

– 19 risteilyohjusta ammuttiin. Ilmatorjuntamme ei pärjännyt huonosti: tuhosimme 14 risteilyohjusta, ilmavoimien edustaja Juri Ignat kertoi.

Ignatin mukaan siviilikohteisiin suunnattuja ohjuksia pudotettiin Kiovan ja Dnipropetrovskin alueilla. Kiovan viranomaisten mukaan kyseessä oli ensimmäinen kerta yli kahteen kuukauteen, kun pääkaupunkia vastaan hyökättiin risteilyohjuksilla.

Ukrainan pääministerin Denys Shmyhalin mukaan ohjushyökkäys tappoi kaksi ihmistä ja haavoitti seitsemää Dnipropetrovskin ja Harkovan alueilla.

Myös Toretskin kaupungissa Itä-Ukrainassa sijaitsevaan hiilikaivokseen tehtiin hyökkäys, kertoi Ukrainan energiaministeriö. Kaivos kärsi pahoja vaurioita, ja ainakin yksi ihminen haavoittui.

(Lähde: STT)

Lisää perjantain uutisia pääset lukemaan täältä.

Lisää aiheesta:

Biden ja Zelenskyi tapaavat tiistaina Washingtonissa – MTV seuraa sotaaVenäjä teki taas suuren ohjushyökkäyksen Ukrainaan, kohteena myös Kiova – MTV seurasi sotaaUkraina pelkää jäävänsä ilman Yhdysvaltojen tukea: "Voimme hävitä tämän sodan" – MTV seuraa Ukrainan sotaaNorja toimittaa Ukrainalle lennokkeja ja komponentteja ilmapuolustusohjusjärjestelmiin – MTV seurasi sotaa 12.7.Zelenskyi: Venäjällä riittää ohjuksia vielä useaan massiiviseen iskuun – MTV seurasi sotaa 16. joulukuutaUkrainan sodan tapahtumat 11. elokuuta
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäVolodymyr ZelenskyiVladimir PutinKuolemaMaailmanpolitiikka
Pakotteet
YK
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä