Valkoinen talo kiistää jyrkästi, että presidentti Donald Trump olisi ohjeistanut entistä kansallisen turvallisuuden neuvonantajaa Michael Flynniä keskustelemaan Venäjään kohdistuvista sanktioista Venäjän suurlähettilään kanssa ennen Trumpin virkakauden alkua.
Flynn erosi tehtävästään tiistaiaamuna Suomen aikaa. Valkoisen talon tiedottajan Sean Spicerin mukaan presidentti oli pyytänyt häntä eroamaan luottamuspulan vuoksi.
Flynn menetti presidentin luottamuksen annettuaan presidentille ja varapresidentille virheellistä tietoa keskusteluistaan suurlähettilään kanssa.
Spicer korosti, että Flynn ei presidentin mielestä tehnyt mitään laitonta, vaikka otti sanktiot puheeksi ennen kuin hänen työnsä turvallisuusneuvonantajana oli alkanut. Julkisuudessa Flynnin oli arveltu kenties rikkoneen lakia, joka kieltää yksityishenkilöitä sekaantumasta diplomatiaan.
Laillisuus tutkittiin
Spicerin mukaan Valkoinen talo tutki Flynnin keskusteluiden laillisuuden perinpohjaisesti kuultuaan oikeusministeriöltä tammikuussa, että Flynn oli puhunut suurlähettilään kanssa muistakin aiheista kuin mitä hän oli ylemmilleen kertonut.
Spicer painotti, ettei mitään laitonta löytynyt.
– Se oli hänen työtään, hän sanoi.
– Kansallisen turvallisuuden neuvonantajaksi valitun henkilön tehtävä (ennen virkaanastujaisia) on aloittaa dialogi ulkomaisten kollegoittensa kanssa.
