Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valitustuomioistuin: Valtaosa Trumpin tuontitulleista laittomia

Päätös on kova isku presidentti Trumpille, joka on käyttänyt tulleja laaja-alaisena talouspoliittisena työkaluna.
Päätös on kova isku presidentti Trumpille, joka on käyttänyt tulleja laaja-alaisena talouspoliittisena työkaluna.
Julkaistu 30.08.2025 06:19

MTV UUTISET – STT

Trump sanoo vievänsä valitustuomioistuimen tullipäätöksen korkeimpaan oikeuteen. Trump painottaa tullien olevan yhä voimassa.

Yhdysvalloissa liittovaltion valitustuomioistuin on katsonut, että presidentti Donald Trumpilla ei ole ollut valtuuksia asettaa valtaosaa tuontitulleistaan ja kyseiset tullit ovat täten laittomia.

Valitustuomioistuimen äänin 7–4 antama päätös vahvisti alemman oikeusasteen päätöksen, jonka mukaan Trump oli ylittänyt toimivaltansa käyttäessään hätävaltuuksiaan laaja-alaisten tullien asettamiseen.

Lue myös: Macron: Putin on vedättänyt Trumpia

Muun muassa Politicon ja New York Timesin mukaan tuomarit lykkäsivät perjantaisen päätöksensä voimaantuloa lokakuulle, jotta hallinnolla olisi tarvittaessa aikaa valittaa päätöksestä. Trumpin asettamat tuontitullit saavat siis olla voimassa vielä toistaiseksi.

Trump: Tullipäätös tuhoaisi Yhdysvallat

Trump sanoi hetimmiten, että hän aikoo viedä valitustuomioistuimen antaman tullipäätöksen maan korkeimpaan oikeuteen. Hän kommentoi päätöstä Truth Social -viestipalvelussaan.

Hän korosti lisäksi, että tuontitullit ovat yhä voimassa.

Trump syytti valitustuomioistuinta puolueelliseksi, mutta ei tarjonnut väitteelleen mitään todisteita.

– Tänään erittäin puolueellinen valitustuomioistuin totesi virheellisesti, että tullimme pitäisi poistaa, mutta he tietävät, että Yhdysvallat voittaa lopulta, Trump sanoi.

– Jos tämä päätös jäisi voimaan, se kirjaimellisesti tuhoaisi Yhdysvallat, hän lisäsi.

Voi herättää kysymyksiä kauppasopimuksista

Päätös on kova isku Trumpille, joka on käyttänyt tulleja laaja-alaisena talouspoliittisena työkaluna. Trump on toisen presidenttikautensa aikana asettanut tuontitulleja sekä Yhdysvaltain kilpailijoille että liittolaisille.

– Jos nämä tullit joskus poistuisivat, se olisi täydellinen katastrofi maalle. Se tekisi meistä taloudellisesti heikkoja, ja meidän on oltava vahvoja, Trump sanoi perjantaisessa päivityksessään.

Trump on painostanut kovakätisellä tullipolitiikallaan muita maita neuvottelupöytiin. Valitustuomioistuimen näkemys voikin herättää kysymyksiä kauppasopimuksista, joita esimerkiksi EU, Japani, Etelä-Korea ja monet muut ovat tehneet Yhdysvaltain kanssa helpottaakseen Trumpin niille asettamia tuontitulleja.

Lisää aiheesta:

Tuomioistuin: Trump saa jatkaa kansalliskaartin pitämistä hallinnassaan Los AngelesissaTrumpin tulleille erävoittoTrump syyttää jälleen KiinaaTuomioistuin estää Trumpin tullit: "Ylitti toimivaltansa"Trump syytti oikeuslaitosta poliittiseksi – suuttui myös kauppaketjulle tyttärensä kohtelustaTrump purnasi oikeuslaitoksen toiminnasta – "Niin sanotun tuomarin päätös on naurettava ja se kumotaan"
Donald TrumpYhdysvallatMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 12:33
    Sauli Niinistö

    Niinistö kirjassaan: Trump hikoili koko yön

  • 09:38
    Ukrainan sota

    Arvio: Venäjä menetti tilaisuutensa – Putinin ja Trumpin tapaaminen peruttu

  • 05:21
    Vladimir Putin

    Trump kommentoi peruttua Putin-tapaamista: "En halua tuhlata aikaa"

  • Eilen23:16
    Mark Rutte

    Naton Rutte lähti Washingtoniin Trumpin pakeille

  • Eilen20:02
    Ukrainan sota

    Mediatiedot: Trumpin ja Putinin tapaaminen on peruttu