Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valitsemalla kotimaisen tuotteen työllistät suomalaisen

1:52Kotimaisen valitseminen työllistää suomalaisen
Julkaistu 04.12.2015 19:59
Toimittajan kuva
Sari Korpela

sari.korpela@mtv.fi

Tänään vietetään ensimmäistä kertaa Osta työtä Suomeen -päivää. Päivällä halutaan muistuttaa, että kuluttajilla on kotimaan työllisyyteen vaikuttavaa valtaa. Samalla muistutetaan siitä, minkälaisesta merkistä suomalaisen tuotteen tunnistaa.

Perjantaina kaupoissa riittää ruuhkaa kun viikonlopun ruokatarpeet haetaan marketeista. Suomalaisen työn liitto haluaa muistuttaa Osta työtä Suomeen -päivällä, että kuluttaja voi omilla valinnoillaan vaikuttaa suomalaisten työllisyyteen.

– Osta työtä suomeen päivän tarkoitus on se, että jokainen kiinnittäisi huomiota omiin valintoihin ja miettii että voisiko sen piirun verran siirtää suomalaisempaan päin ja työllistää näin suomalaisia, sanoo Suomalaisen Työn Liiton projektipäällikkö Merja Mantila.

Kiireen keskellä ei kaupassa aina ehdi tihrustaa tuotteiden kotimaisuuden perään. Siksi päivällä halutaan myös muistuttaa kuluttajia erilaista merkinnöistä, joista tunnistaa kotimaassa tehdyn tuotteen.

– Kannattaa katsoa, näitä avainlippuja ja hyvää suomesta merkkejä sen takia, että silloin yhdellä silmäyksellä tulee asia selväksi, eikä tarvitse tutkailla pikkupränttejä, sanoo Mantila.

Näistä merkeistä tunnistat suomalaisen työn:

Joutsenlippu

Sirkkalehti

Avainlippu

Design from Finland

– Hyvää suomesta merkki ja joutsenlippumerkki kertoo, että tuote on valmistettu Suomessa ja pääosin suomalaisista raaka-aineista. Silloin lähes kaikki eläinperäiset raaka-aineet on suomalaisia. Ruokatieto ry on se taho, joka sen myöntää ja avainlippu kertoo, että tuote on valmistettu Suomessa ja kotimaisuusaste on vähintään 50 prosenttia ja keskimäärin se on 80 prosenttia, kertoo Mantila 

Suomalaisen työn liiton laskelmien mukaan kotimaisia tuotteita ostamalla on suuri vaikutus suomalaisten työllisyyteen.

– Jos jokainen suomalainen ostaisi kympillä kuussa lisää suomalaisia tuotteita, syntyisi 10 000 vuosityöpaikkaa ja elintarvikealalla tämä on vielä korkeampi. Kympillä työllistää 15 000 vuosityöpaikkaa, sanoo Mantila.

2:41Tekstiiliteollisuudessa on yhä myös Avainlippu-tuotteita

Suomalainen tekstiiliteollisuus taistelee olemassaolostaan Suomessa. Joitakin vaatteita kuitenkin vielä valmistetaan suuria määriä, yksi valmistajista on trikoovaatteistaan tunnettu Nanso.

– Jos suomalaiset ostaisivat enemmän näitä avainlipulla varustettuja vaatteita niin silloin valmistusta olisi enemmän Suomessa, sanoo Mantila. 

Lisää aiheesta:

Suomalaisissa ruokakaupoissa jyllää nyt ilmiö, jonka suosiolle ei näy loppua: "Jätämme taaksemme jopa Yhdysvallat"10 euron satsaus kuussa kotimaisiin tuotteisiin toisi Suomeen 10 000 työpaikkaa vuodessa – muista tämä erityisesti jouluostoksilla: "Voi ratkaista koko vuoden myynnin"Yksi valinta, joka jokaisen suomalaisen olisi nyt hyvä tehdä ruokakaupassa: "Kahvista ja appelsiinista ei tarvitse kieltäytyä"Halpuuteen nojaava pikamuoti valtaa alaa, mutta mistä vaatteiden hinta todellisuudessa koostuu? – Asiantuntija: "Jos tuote maksaa muutaman euron, vaatteen tekijä ei ole saanut reilua korvausta"Suomen 100-vuotisjuhla tekee itsenäisyyspäivästä kauppasesongin 360-neliöinen talo sisustettiin pelkästään suomalaisilla tuotteilla – "Kyllä se yllätti meidätkin"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:19
    Viiden jälkeen

    Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissä

  • 18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • 16:45
    Ruokaniksit

    Saksia ei tarvita! Näin helposti avaat spagettipakkauksen

  • 13:27
    Takaisinvedot

    Poista tämä akkulaturi käytöstä

  • 11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi