Nuuskasta on tullut todella suosittua ammattijalkapalloilijoiden keskuudessa Isossa-Britanniassa.
The Athletic on kirjoittanut nuuskankäytöstä Isossa-Britanniassa ison artikkelin, jossa paljastetaan, että pohjoismainen päihde on levinnyt laajasti jalkapalloilijoiden keskuuteen. Athleticin haastattelema manageri Lee Johnson kertoo, että jopa 35-40 prosenttia pelaajista käyttää nuuskaa.
– Aihe on tabu. Kukaan ei puhu siitä, Johnson sanoo.
– Siitä (nuuskankäytöstä) on tullut osa kulttuuria. Se pahenee, ja meidän pitäisi kouluttaa poikia, koska aine on todella addiktoivaa. En usko, että he ymmärtävät nuuskan haittoja pitkällä tähtäimellä.
Valioliigan englantilaisista huippupelaajista lehti mainitsee kaksi, jotka on yhdistetty nuuskankäyttöön: Jamie Vardyn ja Marcus Rashfordin. Leicesterin maalinsylkijä Vardy kuvattiin nuuskapurkin kanssa vuonna 2016 Englannin edustustehtävissä. Kaksi vuotta sen jälkeen hän kuitenkin kertoi lopettaneensa nuuskan käytön.



