Jalkapallon Englannin Valioliigan mestaruus menee Chelsealle tai Tottenhamille.
Asia varmistui sunnuntaina, kun Chelsea jyräsi 3-0-voittoon ja Manchesterin suurseurat jäivät omissa peleissään tasapeleihin: United (1-1) ja City (2-2).
Tottenham puolestaan kaatoi Lontoon paikalliskamppailussa Arsenalin 2-0, joten mestaruustaistelu on edelleen tiukka.
Manchester Unitedin ja Manchester Cityn pelaajien ilmeet olivat sunnuntaina totisia, koska kumpikaan joukkue ei pystynyt voittamaan häntäpään vastustajiaan.
Sarjataulukossa viimeistä edeltävänä oleva Middlesbrough oli pitkään kiinni kotivoitossa Cityä vastaan. Cityn Gabriel Jesus kuitenkin puski ottelun lopussa päätösnumeroiksi 2-2.
ManU jäi 1-1-kotitasapeliin sarjapaikastaan taistelevaa Swanseaa vastaan. City on sarjassa neljäntenä ja pisteen vähemmän kerännyt ManU viidentenä.
Valioliigan kolme parasta pääsee suoraan Mestarien liigan lohkovaiheeseen ja nelonen viimeiselle karsintakierrokselle, joten sijoitus neljän joukkoon olisi kummallekin ensiarvoisen tärkeää.
ManUlle lisämurheita toivat Luke Shaw'n ja Eric Baillyn loukkaantumiset.
