Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Väite: Suomen vastarintaliike rampautti paperittomien klinikan Oulussa

Julkaistu 07.03.2014 12:55

mtv uutiset-stt

Raju vastustus ja jopa uhkailu on karkottanut asiakkaat oululaiselta klinikalta, joka hoitaa Suomessa ilman papereita oleskelevia ulkomaalaisia. Kesästä 2012 toimineella klinikalla on käynyt vasta yksi asiakas. 

-Oulussa vastustus on ollut melko näkyvää ja se ulottunut myös eräisiin paikallispoliitikkoihin, sanoo diakoniajohtaja Hannu Rahikainen. 

Hän pitää uhkailuna julisteita, joissa on varoitettu klinikasta ja kerrottu sen osoite. Rahikaisen mukaan julisteita levitti Suomen vastarintaliike, joka nettisivuillaan tunnustaa kansallissosialistisen maailmankatsomuksen. 

-Kukaan ei tässä tilanteessa tiedä, kuinka paljon Oulun seudulla on todellista tarvetta klinikalle. Osa asiakkaista varmaankin hakeutuu Etelä-Suomeen pysyäkseen paremmin piilossa, Rahikainen arvioi. 

Oulun klinikan toimintavalmiutta pidetään kuitenkin jatkossakin yllä. Vapaaehtoisiksi työntekijöiksi on ilmoittautunut neljä lääkäriä, kaksi sairaanhoitajaa ja yksi juristi. Klinikalla ei ole vastaanottoaikaa, vaan asiakkaat voivat hakea apua ja varata ajan sähköpostitse tai puhelimitse. 

Turussa noin vuosi sitten avatun klinikan toiminta on saatu varsin vakiintuneelle pohjalle. Klinikka on auki yhtenä päivänä viikossa ja vapaaehtoisia työntekijöitä on löydetty hyvin. 

-Alun pelot ovat tasaantuneet. Positiivisin mielin jatketaan, sanoo yhteiskunnallisen työn pastori Petri Laitinen.

Hän tosin toivoo, että avuntarvitsijat uskaltautuisivat klinikalle nykyistä paremmin. Ruuhkista ei klinikalla voi ainakaan vielä puhua.  

Lisää aiheesta:

Sadat romanikerjäläiset hytisevät kaduilla pääkaupunkiseudulla – Diakonissalaitos: "Pyrimme siihen, että kukaan ei jää talvella ulos"Tukikeskus tarjoaa raiskatulle apua nopeasti – Naistenklinikan malli halutaan levittää muuallekinDiakonissalaitos ehdottaa tilapäistä oleskelulupaa paperittomille – työhön pitäisi päästä kiinni Järjestöt aikovat jatkaa paperittomien auttamista – ministeriön kanta ei pysäytäAsunnottomien palvelukeskus ääriään myöten täynnä: "Emme aja ihmisiä pakkaseen"Julkisuuden henkilöt tarjosivat apua turvapaikanhakijoille – näin kävi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:30
    Asian ytimessä.doc

    Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahti

  • 06:17
    Poliisi

    Päihtynyt kuljettaja törmäsi poliisiautoon Oulussa

  • 06:00
    Isänpäivä

    Presidentinlinnassa palkitaan tänään ansioituneita isiä – kaksi heistä kertoo, mitä tunnustus merkitsee

  • 00:01
    Yhteiskunta

    Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos

  • Eilen22:15
    Lotto

    Tässä loton oikea rivi