Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi tupakkalaki mahdollistamassa parveketupakoinnin kiellon - "Luvassa riitaa ja lisälaskua"

Lehtikuva
Julkaistu 01.03.2016 19:39
Toimittajan kuva

Antti Mälkönen

antti.malkonen@mtv.fi

AnttiMalkonen

Eduskunta on aloittanut uuden tupakkalain käsittelyn. Tunteita herättävässä tupakkalakiesityksessä annettaisiin muun muassa taloyhtiöille mahdollisuus hakea tupakointikieltoa parvekkeille, mikäli tupakointi aiheuttaa toistuvaa haittaa.

Parveketupakointikielto voi olla totta jo toukokuussa, mikäli uusi tupakkalakiesitys etenee eduskunnassa sellaisenaan. Käytännössä päätöksen kiellon hakemisesta tekisi taloyhtiö ja kiellon määräisi kunnan viranomainen.  

Rajoitustoimet jakavat arvatenkin kansaa, osa on kieltämisen puolesta, osa tiukasti vastaan.

- No ei ainakaan omistusasunnoissa ja kaupunginasunnoissa. Liikaa ruvettaisiin silloin määräämään mitä ihmiset tekee, helsinkiläinen Juhani Pitkäkangas kommentoi lakiesitystä.

- Itse en asu kerrostalossa, mutta äitini esimerkiksi asuu ja kyllä hän kärsii siitä, että toiset polttaa tupakkaa parvekkeella. Kyllä siis puollan sitä kieltoa, Päivi Laukkanen puolestaan sanoi.

Riitaa ja lisälaskua

Monet pitävät tupakkalakiesitystä tällaisenaan liian epäselvänä. Isännöintiliiton mukaan laki ei anna todellisia työkaluja puuttua häiritsevään tupakointiin ja lisäisi riitoja kerrostaloissa.

- Uskon, että tämä tällaisenaan laki lisäisi merkittävästi taloyhtiöiden riitoja. Ja varmasti tämä lisäisi taloyhtiöiden johdon työmäärää lisää. Hallitukset joutuu näitä asioita pohtimaan, isännöitsijät joutuu kuulemaan mahdollisesti osapuolia ja ehkä ennen kaikkea kieltojen noudattamatta jättämisten selvittelyä, Isännöintiliiton toimitusjohtaja Tero Heikkilä sanoo.

Käytännössä lisälaskun maksaisivat taloyhtiön asukkaat.

- Loppupeleissä ne työt täytyy sinne asukkaille jyvittää, ei täällä kuitenkaan talkootöitä voida tehdä, Heikkilä jatkaa.

Asunto alta jos tupakointi ei lopu

Myös Kiinteistöliitossa lakia haluttaisiin tarkentaa muun muassa siitä miten ja millä enemmistöillä kieltoa taloyhtiössä haettaisiin.

- Näiden pelisääntöjen tulisi olla selkeitä, niin ettei taloyhtiöissä synny niistä pelisäännöistä ja päätöksenteosta kulmakiviä. Toisaalta viranomaisrerussit pitää olla riittävät ja sitten selkeästi turvata riittävät oikeusturvakeinot jos tupakointikieltoa rikotaan, Kiinteistöliiton päälakimies Jenni Hupli toivoo.

Kiinteistöliitto haluaisikin lakiin jopa mahdollisuuden asuntojen haltuunottoon, mikäli tupakointikieltoa rikotaan eikä muita keinoja ole.

- Hallintaan otto on järeä ja tehokas toimenpide, se on ihan selvä. Pitää muistaa, että sitä punnitaan jo nyt erilaisissa asumishäiriöön liittyvissä tilanteissa ja mikä jottei sitten tule myöskin tässä tupakoinnissa kysymykseen. Kyse on lähinnä siitä missä vaiheessa on kyse niin merkittävästä tupakointikiellon rikkomisesta, että sen keinon käyttämiseen päästäisiin.

Muutoin käsittelyssä oleva tupakkalaki toisi askeihin isot kuvavaroitukset ja kieltäisi tunnusomaiset maut sekä sähkösavukkeista kuin esimerkiksi mentolin tupakasta. Maut poistuvat kuitenkin vasta siirtymäajan jälkeen vuonna 2020. Sähkösavukkeet tulevat tuotevalvonnan piiriin ja yleisesti luvanvaraiseen myyntiin kioskeihin ja kauppoihin.

Nuuskan lisäksi myös muiden savuttomien tupakkatuotteiden eli purutupakan ja nenänuuskan myynti ja maahantuonti kiellettäisiin. Matkustajat saisivat tuoda Suomeen enintään kilon savuttomia tupakkatuotteita vuorokauden aikana.

1:17Uusi tupakkalaki herättää mielipiteitä puolesta ja vastaan

Lisää aiheesta:

Eduskunta käsitteli nikotiinipussien tiukempaa sääntelyä ja vapettamisen kieltämistä alaikäisiltäParvekkeella sauhuttelu vaikeutuu – kieltoja tulossa jatkossa lisää: "Jos keskellä metsää pistää marjassa ollessaan tupakaksi, sielläkin tulee joku tuijottelemaan"Parveketupakointikieltoa uhmaavaa asukasta uhkaa jopa häätö – ensimmäisiä kieltoja pohditaan keväälläTupakointi vaikeutuu entisestään – taloyhtiöt voivat hakea nyt kieltojaLakimuutos puski tupakansavun ulos rekoista – yrittäjä tympääntyi: "Holhous nostaa karvat pystyyn"Näin uusi laki vaikuttaa tupakointiin – autossa polttamista koskevat kiellot lain erikoisuuksia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:19
    Finlandia-palkinto

    Monika Fagerholmille kaunokirjallisuuden Finlandia

  • Eilen20:15
    Veijo Baltzar

    MTV:n tiedot: Veijo Baltzar on menettämässä arvonimensä – Alexander Stubb päättää

  • Eilen20:03
    Finlandia-palkinto

    Tomi Kontiolle lasten- ja nuortenkirjojen Finlandia – Näätä on puliukko, jolla on lukijoille tärkeä viesti

  • Eilen19:55
    Turku

    Iso vesijohto meni poikki vilkkaassa risteyksessä Turussa

  • Eilen19:48
    Finlandia-palkinto

    Ihmiskaupasta kertova Pitkä vuoro toi tietokirjallisuuden Finlandian Paavo Teittiselle – "Vi****s on voimakas moottori"