Perjantaina 42. kautensa aloittava kotimainen jääkiekkoliiga kurkottaa jäseniinsä eli seuroihin päin. Se on Liigan hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valitun Heikki Hiltusen viesti jääkiekkoväelle.
Viime vuosina lievästä ylimielisyydestäkin moitteita saanut Liiga piti tiistaina kauden avaustilaisuutensa sopivasti syntysijoillaan Tampereella. Perinne ja perinteiset urheiluarvot kuuluivat myös Hiltusen puheissa.
- Haluan kuulla seurojen näkökulmia asioihin, koska työ tehdään lopultakin niissä, hän perusteli.
Liigassa pelaavan Sportin puheenjohtajana kahdeksan vuotta toiminut Hiltunen jopa liputti suljetun sijasta avoimen pääsarjan puolesta, mitä ei liigajohdosta ole 2000-luvulla usein kuullut.
- Olen edelleen avoimen Liigan kannalla. Jos seuran talous ja johtaminen ovat kunnossa, se heijastuu kyllä urheilupuoleen. Tosin seurojen riskinottokykyä pitää nostaa.
Liigan brändi liian sumea
Kun Liiga 2000-luvun alussa suljettiin, kuilu sen ja huippukiekon toisen sarjaportaan Mestiksen välillä on revennyt ammottavaksi
Kuitenkin juuri toissa vuonna Liigassa Jokerit korvannut Sport ja sen jälkeen KooKoo ovat osoittaneet, että pääsarjatulokas voi pelata uskottavaa kiekkoa.
Suljetun liigan kummallisuuksiin ovat 2000-luvulla kuuluneet jokakeväiset tyhjennysmyynnit, kun häntäpään seurat ovat voineet kaupitella parhaita pelaajiaan toisaalle vailla huolta putoamisesta.
- Pelaajien ulosmyynnit eivät ole seurakannattajien kannalta oikein, Hiltunen huomautti.