Uusi maa MM-rallikartalle!

GettyImages-1253966092
Paraguaysta tulee 38. isäntämaa MM-rallissa.2023 Octavio Passos
Julkaistu 23.06.2024 05:05
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

MM-ralli saa vuonna 2025 täysin uuden isäntämaan, kun Paraguay liittyy ensimmäistä kertaa mukaan omalla osakilpailullaan.

Paraguayn presidentti Santiago Peña ilmoitti asiasta lauantai-iltana maan pääkaupungissa Asunciónissa.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kokeili uutta teknologiaa – teki kutkuttavan paljastuksen

– Paraguay on suuri, ja maailma on löytämässä meidät. WRC:n kaltaisten maailmanluokan tapahtumien isännöinti on jälleen yksi tapa näyttää maailmalle meidän mahtavuutemme, presidentti Peña totesi WRC:n tiedotteessa.

Sopimus on monivuotinen.

– Olemme keskustelleet Paraguayn kanssa jo useiden vuosien ajan. Olen erittäin tyytyväinen, että tämä sopimus on nyt tehty, lisäsi WRC:n tapahtumajohtaja Simon Larkin.

Eteläamerikkalaisvaltion osakilpailuisännyys edellyttää vielä maailman moottoriurheiluneuvosto WMSC:n hyväksynnän. Osakilpailun tarkempi ajankohta selviää myöhemmin.

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli