Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi liikennepalvelulaki on ollut voimassa kuukauden – muutos ei taksiliikenteessä vielä kunnolla näy, ikäviäkin sivuilmiöitä odotetaan

2:08Taksihakemuksia eniten pääkaupunkiseudulla
Julkaistu 31.07.2018 19:35
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Suomessa on nyt kuukauden ajan kuka tahansa voinut ryhtyä taksikuskiksi luvat haettuaan. Uuden liikennepalvelulain vaikutusten arvioidaan näkyvän liikenteessä kunnolla vasta myöhemmin.

Uusi Liikennepalvelulaki tuli voimaan heinäkuun alussa, ja uusia taksiliikennelupia on liikenteen turvallisuusviraston Trafin mukaan haettu jo 2400 kappaletta. Eniten lupia on haettu pääkaupunkiseudulla.

– Seuraavaksi eniten hakemuksia on tullut isoista kaupungeista, kuten Turusta, Tampereelta ja Oulusta, kertoo Trafin osastopäällikkö Kimmo Pylväs.

MTV Uutisten jututtamien taksikuskien mukaan on vielä aikaista arvioida uudistuksen vaikutuksia. Heinäkuu kun on tammikuun lisäksi taksikauden hiljaisimpia kuita.

Kilpailijoiden tulo markkinoille ei kaikkia taksikuskeja pelota. Elääkseen taksia ajava Risto Vainio ei usko, että monikaan haluaa tehdä työtä kokopäiväisesti, sillä tienestit eivät ole imartelevia, eikä halvalla kyytejä kannata tarjota.

– En usko, että kyytien tarve lisääntyy, ja Suomessa taas palvelun tuottaminen halvalla on mahdotonta, hän sanoo.

"Käytän jatkossa enemmän taksipalveluja"

Uuden lain ehkä näkyvimpänä, asiakkaille näkyvänä seurauksena on hinnoittelun vapautuminen.

– Varmasti käytän jatkossa enemmän taksipalveluja. Suomessa on ollut Euroopan mittakaavassa kalliit taksit, sanoo takseja käyttävä Panu Heikkinen Helsingistä.

– Olen kuullut, että nyt voi kysyä ennakkotarjouksia taksikyydeistä. Saatan jatkossa pyytää tarjouksen etukäteen, pohtii helsinkiläinen Piia Helosvuori.

Taksi Helsingin taksikuski John Söderberg on valmis hintojen vapautumiseen.

– Uskon, että hinnat tulevat noudattamaan kysyntää ja tarjontaa.

Hinnoittelun mukana lieveilmiöitä

Sekä taksikuskit että matkustajat uskovat, että vapaa hinnoittelu tuo mukanaan lieveilmiöitä. 

– Samanlaista saattaa nähdä kuin vaikkapa Tukholmassa ja Tallinnassa. Turisteja, humalaisia yöllä ja ikäihmisiä mahdollisesti huijataan. On myös vaikeaa kontrolloida, ajetaanko taksia yöllä mittarilla vai ilman, Söderbeg sanoo.

Trafin tietoon ei ole vielä kantautunut tarinoita hinnoitteluun liittyvistä ongelmista.

– Ymmärtääkseni hinnat ja hinnan määräytymisperusteet ovat olleet hyvin takseissa esillä ja asiakkaat ovat ne ymmärtäneet. Sehän tässä oli se päätarkoitus, Pylväs sanoo.

Lisää aiheesta:

Taksilain uudistus jopa tuplasi taksien määrän isoissa kaupungeissa – kyydin hinta nousi samalla reippaastiTaksilaki muuttui kuukausi sitten, mikä mullistui? Taksikuski: "Eniten ovat kärsineet asiakkaat"Uusi taksilaki astui voimaan – Taksinkuljettaja: "Aikamoista sekoilua"Taksialalle isoja muutoksia sunnuntaina – lisää yrityksiä, uusi hinnoittelu: "Tuskin tulee mitään alkuräjähdystä"Uusi taksilaki tuo kuluttajalle valinnanvaraa, mutta vertailu voi käydä työlääksi – "Välillä puhutaan, että se on ihan villi länsi"Taksin voi tilata jatkossa ehkä kymmenillä eri tavoilla – "Asiakkaan vastuu kasvaa"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • Eilen20:05
    SDP

    Kaupunginvaltuutettu liioitteli tutkintoaan – SDP:n piiripomo: "meillä ei ollut tietoa"

  • Eilen19:35
    Viiden jälkeen

    Sami Hedberg yllätti Viiden jälkeen -ohjelman juontajat kesken loppujuonnon – "Ovi on tuolla"

  • Eilen18:21
    Rakentaminen

    Valtioneuvoston linnan sisäpihan talon saa purkaa

  • Eilen17:44
    Nokia

    Nvidialta miljardisijoitus Nokiaan – osakkeet huimassa nousussa