Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi kohu Ylen toiminnasta – hallintoneuvoston puheenjohtaja US:lle: Ylen rahankäyttöä avattava ja avoimuutta lisättävä

Wallinheimo sanoo haastattelussa, ettei edes hallintoneuvostolla ole tarkkaa tietoa yhtiön kaikista kuluista.
Wallinheimo sanoo haastattelussa, ettei edes hallintoneuvostolla ole tarkkaa tietoa yhtiön kaikista kuluista.
Julkaistu 26.07.2024 17:56

Emilia Aho

emilia.aho@mtv.fi

Kritiikki avoimuuden puutteesta on lähtöisin siitä, ettei Yle halua avata rahankäyttöään ulospäin.

Yleen on kohdistunut kritiikkiä avoimuuden puutteesta, johon Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja ja kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo haluaa muutosta. 

Walinheimo kertoo asiasta Uuden Suomen haastattelussa. 

Kritiikki on lähtöisin siitä, ettei Yle halua avata rahankäyttöään ulospäin. Wallinheimo sanoo haastattelussa, ettei edes hallintoneuvostolla ole tarkkaa tietoa yhtiön kaikista kuluista. 

– Mielestäni, jos eduskunnassa tai muualla yhteiskunnassa on tahoja, jotka haluavat lisää avoimuutta Yleen, se sitten toteutetaan.

Viime vuonna Ylen budjetti oli 576 miljoonaa euroa.

– Ylekin voisi jatkossa avata yhtiön henkilökustannukset ja yksikkökustannukset nykyistä laajemmin ja yksityiskohtaisemmin. Valvontarooli tulisi todennäköisesti hallintoneuvostolle, Wallinheimo sanoo Uudelle Suomelle. 

Päävastuu avoimuuden lisäämisestä on hänen mukaansa kuitenkin Matias Marttisen (kok.) johtamalla parlamentaarisella työryhmällä. 

YleX:n toimittaja avasi suunsa

Toimittaja Sanna Ukkolan kolumnin myötä kohuksi nousseiden monimuotoisuuskoulutusten ja inklusiivisuuslukijoiden tiimoilta puheenjohtaja kertoo olevansa täysin julkisuudessa esitettyjen tietojen varassa.

Ylen toimintatavat nousivat uudelleen esiin Ivan Puopolon YouTube-ohjelmassa tällä viikolla. Ohjelmassa vieraillut YleX:n juontaja Lloyd Libiso kertoi muun muassa, että edellä mainitut koulutukset ohjaavat toimituksen journalismia asenteellisempaan suuntaan. Samaa vaikutusta voi hänen mukaansa olla Ylen toimituksen ohjeilla turvallisen tilan periaatteista, jotka eivät hänen mielestään kuulu vapaaseen tiedonvälitykseen.

– Ihmisistä tulee varovaisia, jätetään mielipiteitä sanomatta ja pelätään. Herkästi käy niin, että tietty mielipideilmapiiri jyrää, Libiso sanoo Puopolon ohjelmassa.

Wallinheimo kommentoi myös Libison haastattelussa esittämiä väitteitä siitä, että Ylellä olisi kiellettyä haastatella tiettyjä henkilöitä

– Asiaa käydään varmasti läpi seuraavassa hallintoneuvoston kokouksessa, Wallinheimo sanoo haastattelussa. 

YleX:n ohjelmapäällikkö Hanne Kautto korostaa HS:lle, että turvallisen tilan periaatteet liittyvät työkulttuurin parantamiseen eikä journalistiseen työhön. Kautto kiistää, että Ylellä olisi listaa ihmisistä, joita olisi kiellettyä haastatella.

Lue myös: Wallinheimo MTV:lle: Ylen hallintoneuvosto käynee läpi Ylen koulutuskohua ja päätoimittajan toimintaa

Lisää aiheesta:

Ylen uutispomo vastaa, miten se tekee journalistiset valintansa ja pyrkiikö se edistämään erityisesti vähemmistöjen asemaaYle antoi selvityksen poliitikoille monimuotoisuuskoulutuksista – Wallinheimo MTV:lle: Puurot ja vellit menneet sekaisinNäin Ylen päätoimittajat kommentoivat koulutuksista syntynyttä kohua: "Sanotaan tärkein heti alkuun"Wallinheimo MTV:lle: Ylen hallintoneuvosto käynee läpi Ylen koulutuskohua ja päätoimittajan toimintaa Ylen monimuotoisuutta koskevista koulutuksista nousi haloo: "On typerryttävää katsella"Mediapomo: Yle tunkeutuu verovaroin kilpailijoiden tontille
YleSinuhe WallinheimoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yle
  • Eilen11:26
    Petteri Orpo

    Orpo Ylellä: Nato vahvistaa puolustusta koko Venäjän rajalla, myös Suomessa, nosti esiin droonimuurin

  • ke15:37
    Media

    Ministeri Ranne järjestää kokouksen STT:n tilanteesta: "Suomi tarvitsee mediaa, joka kertoo asiat niin kuin ne ovat"

  • 6.9.08:50
    Alma Hätönen

    IS: Alma Hätönen lähtee Yleltä

  • 11.8.15:30
    Media

    Ylen Radio Suomen alueelliset aamulähetykset poistuvat – radiouutisten määrä vähenee

  • 24.6.14:43
    Media

    Mikael Jungner: Ylen uusi toimitusjohtaja ennennäkemättömien ongelmien edessä