Uuden ladattavan Skodan hinta putoaa dieselmallin tasolle, autoveroa alle 1 500 euroa: "Tulee olemaan iso kysyntä"

Maahantuoja ja kauppias ennustavat Skoda Superb -kuskien valitsevan joukolla uuden ladattavan mallin.
Ladattavat hybridit ovat olleet kalliita. Mutta miltä näyttää niiden myynti, jos hinnat putoavat dieselien tasolle ja lähelle bensamalleja? Sen testaa uusi ladattava Skoda Superb iV -hybridi, joka on hinnoiteltu todella tiukasti lähelle polttomoottoreja.
Liftbackin hinnat alkavat 39 150 eurosta, ja farmarin 40 128 eurosta. Autoveron osuus on alle 1 500 euroa.
– Erittäin hyvä kiinnostus on ollut jo tässä vaiheessa ja kauppaa on tehty ennakkoon eli näyttää lupaavalta. On lupa odottaa, että siitä tulee yksi suosikkimalleista ensi vuodelle, sanoo Laakkosen, Suomen suurimman Skoda-jälleenmyyjän, toimitusjohtaja Tero Panhelainen.
Superb iV on nyt ennakkomyynnissä. Kuinka suureksi ladattavien hybridien osuus Superb-malliston myynnistä näyttää nousevan?
– Se on mielenkiintoinen kysymys. Uskon, että osuus on hyvinkin merkittävä. Ennustan, että sen osuus on puolet myynnistä, sanoo Panhelainen.
Mihin näin kova arvio perustuu?
– Sanon näin ennakkovarausten ja yleisen kiinnostuksen perusteella tällaisiin tuotteisiin. Ja toisaalta sen perusteella mikä hinta-asemointi on. Se on minusta hyvin aggressiivinen, Panhelainen sanoo.
Myös Skoda maahantuoja Helkama-Auto odottaa hybridi-Superbin osuuden mallin myynnistä nousevan suureksi.
– Näemme sille todella suuren potentiaalin. Ensi vuonna iV-mallin osuus voi olla 40–50 prosenttia mallin myynnistä. Se on saatavissa useampana varustelutasona, eri maun mukaan. Sillä tulee olemaan iso kysyntä, sanoo Helkama-Auton viestintäpäällikkö Kari Aalo.
Hybridin saa jo dieselin hinnalla
Laakkosen Panhelainen uskoo, että hybridi-Superb syö mallistossa sekä dieselin että bensamallin osuutta. Osa hybridin myynnistä tullee uusina asiakkuuksina toisten merkkien parista.
Skoda Superb iV -farmarin hinta on 40 200 euroa ja sedan on hieman edullisempi. Saman varustetason dieselfarmarin hinta on noin 37 000 euroa, mutta teholtaan ja käyttökuluiltaan se jää hybridin taakse. Todennäköisesti parempi on myös hybridin jälleenmyyntiarvo.
– Dieselin kysyntä on laskenut, mutta vakiintunut viime aikoina. Uskon, että hybridimallit syövät molempia tasaisesti, Panhelainen sanoo.
Jos Superb-hybridin myynti nousee Laakkosen koviin odotuksiin, se olisi yksi virstanpylväs automarkkinan murroksessa. Jotkut sähköautot myyvät kehnosti, mutta kovalta näyttää tällä hetkellä esimerkiksi edullisen Seat Mii electric -sähköauton myynti.
Tämän vuoden tammi-lokakuussa ladattavia hybridejä rekisteröitiin Suomessa noin 4 300 ja täyssähköautoja noin 1 650. Se on yhteensä vain noin 6 prosenttia kaikista ensirekisteröinneistä, sillä henkilöautoja rekisteröitiin tammi-lokakuussa 97 300.
Täyssähköautojen ja ladattavien hybridien osuus on siis yhä ollut hyvin pieni, mutta Skodan ensimmäinen ladattava versio voi heti kaapata puolet automallin myynnistä.
Uusimmat
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja - ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
21:06
Poliisilta poikkeuksellinen toimenpide: Julkaisi korona-altistumisketjusta epäillyn joogayrittäjän kuvan
-
21:03
Keski-ikäinen mies kuoli rivitalopalossa Hartolassa – muut asukkaat on evakuoitu
-
21:00
"Kuinka suuri tehtävä hiljaiselle pojalle olikaan varattu tässä elämässä" – katso pysäyttävät kuvat: Näin suomalaiset muistivat Koskelan uhria
-
20:54
Moskova höllää jälleen koronarajoituksia – Venäjällä todetaan päivittäin yli 10 000 uutta koronatartuntaa
-
20:50
Oma koira puri pahasti Kärppiä, HIFK-tähti Ville Leskiselle hattutemppu – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:41
Kaapo Kakosta kajahti loistouutisia
-
20:39
Kuntavaalien mahdollinen siirtäminen kuumentaa tunteita: Kokoomuksen puoluehallitus koolle huomenna, kertoo Verkkouutiset
-
20:32
Räntäsade iski: Suomen MM-viestiporukasta piste spekulaatioille – "Emme olisi muuttaneet sitä"
-
Lataa lisää