Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uskomaton tuhannesosataistelu! Moto2-kilpailun voitto ja palkintopallisijoitus ratkesivat vasta maaliviivalla

Julkaistu 10.03.2019 18:47

Antti Järvinen

Moto2-kausi käynnistyi tasaisissa merkeissä.

Heti lähdössä nähtiin raju kolari, jossa osallisena olivat Jorge Navarro, Nicolo Bulaga ja Iker Lecuona.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kilpailun puolessavälissä Lorenzo Baldassari otti hajurakoa muihin ja säilytti turvallisen johto-aseman aina viimeiselle kierrokselle saakka.

Takaa-ajaja Thomas Luthi kuitenkin saavutti italialaisen ja oli päästä loppusuoralla ohi, mutta maaliviiva tuli liian nopeasti vastaan. Eroa kaksikon välille tuli lopulta vain 26 tuhannesosaa.

LUE MYÖS: Kilpailulisenssinsä takaisin saanut kohukuljettaja palasi kilparadoille – joutui heti tuomariston hampaisiin

Vielä tiukempi kamppailu käytiin viimeisestä palkintopallisijoituksesta, kun paalulta startannut Marcel Schrötter ohitti Remy Gardnerin kahden tuhannesosan erolla.

VMan-P1061469[1] 

Schrötter ylitti maaliviivan vain kaksi tuhannesosaa ennen Gardneria.

Aki Ajon Red Bull KTM Ajo -tallille kauden avauskilpailu oli pettymys, sillä Brad Binder oli vasta 12. ja Jorge Martin 15. Red Bull KTM Ajo on Moto2-luokan hallitseva tallimestari.

Katso Qatarin Moto2-osakilpailun lopputulokset täältä (motogp.com).

Lisää aiheesta:

Viime kaudella kilpakumppanin jarruun kesken kisan kajonnut ja kilpailulisenssinsä menettänyt kohukuljettaja palasi voittajaksi Moto3-luokassaAki Ajon tallin Moto2-kuljettaja jälleen palkintopallille – starttasi kilpailuun 17. lähtöruudusta!Hollannin Moto3-kilpailu huipentui hurjaan viimeisen kierroksen kaksintaisteluun – maalissa eroa vain neljä sadasosaa!Marc Marquezin rohkea ohitusyritys viimeisessä mutkassa ei riittänyt – Andrea Dovizioso ajoi voittoon kauden avauskilpailussaKilpailulisenssinsä takaisin saanut kohukuljettaja palasi kilparadoille – joutui heti tuomariston hampaisiinAki Ajon tallin kuljettaja ajoi voittoon Moto2-luokassa – Niki Tuuli nousi kymmenen sijaa
MotoGPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MotoGP
  • 9.9.16:12
    Urheilu

    Pelottava kolari moottoripyöräkisassa – rengas pyörähti kuskin päähän

  • 23.8.20:19
    Urheilu

    MotoGP-kisassa hurja tilanne – pyörä karkasi yli turva-aitojen

  • 22.7.06:58
    Moottoriurheilu

    Samasta sarjasta jälleen suru-uutinen – jo toinen kuolemaan johtanut onnettomuus kuukauden sisään

  • 15.7.16:14
    Urheilu

    Järkyttävä Hitler-skandaali MM-sarjassa

  • 15.7.07:00
    Moottoriurheilu

    Kymiringin tulevaisuuden visio paljastui – "On käyty paljon keskusteluja"