Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:n vaalitulos voi aloittaa kansainvälisen kauppasodan: "Vaikuttaisi erittäin negatiivisesti myös Suomeen"

9:53Trumpin ja Harrisin talouspolitiikan erot ja vaikutukset SuomeenAsiantuntijoiden mukaan Donald Trumpin uudelleenvalinta Yhdysvaltain presidentiksi voisi johtaa tuhoisaan kansainväliseen kauppasotaan.
Julkaistu 21.10.2024 10:38

Heli Sivunen

heli.sivunen@mtv.fi

Reilun kahden viikon kuluttua selviää, kuka valitaan Yhdysvaltain seuraavaksi presidentiksi, republikaanien Donald Trump vai demokraattien Kamala Harris. Valinnalla on vaikutus myös maailmantalouteen.

Donald Trump on suunnitellut kymmenen prosentin tuontitulleja ulkomaisille tuotteille – kiinalaisten tuotteiden osalta on puhuttu jopa 60 prosentista.

Helsingin yliopiston talous- ja sosiaalihistorian professori Jari Eloranta sanoo, että tämä voisi aloittaa kansainvälisen kauppasodan.

Lue myös: Kamala Harris täyttää tänään 60 vuotta – ikäkortti heiluu yhä useammin

– Silloin puhutaan maailmankaupan isosta laskusta, joka luultavasti johtaa taantumiin eri maanosissa riippuen siitä, kuinka riippuvaisia ollaan Yhdysvaltojen taloudesta.

– Covidista toipuessa Yhdysvaltojen talous on kuitenkin ollut jonkinlainen veturi, se on vienyt maailmantaloutta eteenpäin, tietysti Kiinan ja muiden maidenkin osalta, Eloranta sanoo.

– Mutta ehkä sanoisin, että tämmöinen tuontitullien laittaminen toteen vaikuttaisi erittäin negatiivisesti myös Suomen talouteen.

Lue lisää: Donald Trump on matkalla McDonaldsiin

Vaikutus suomalaisiin yrityksiin

Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n johtaja Timo Vuori sanoo, että liiton tuoreimman vientibarometrin mukaan yritykset odottavat, että juuri USA:n markkinoilta saataisiin lisää kasvua Suomeen. 

– Ja jos esimerkiksi 10 prosentin tullimaksut tulisivat suomalaiselle viennille, niin väistämättä se heikentäisi meidän hintakilpailukykyämme USA:n markkinoille ja pärjäämistämme siellä.

Erot ehdokkaiden välillä

– Trump lupaa aina isoa. Ja se iso on kaikkien aikojen isoin veroalennus. Ja tottakai jos USA:n talouteen tulee dynamiikkaa ja kasvua, se vaikuttaa maailmantalouteen ja Suomeen, Vuori sanoo.

– Harris taas lupaa apua keskiluokalle ja köyhille. Ja sitten on valmis toisaalta korottamaan verotusta ja kiristämään sääntelyä, minkä talousvaikutukset voivat olla tietyllä tavalla negatiivisia.

– Mutta ennakoitavuus liittyy enemmänkin Harrisin politiikkaan. Se on todennäköisesti jonkinlainen jatke siitä, mitä Biden on tehnyt, joillain omilla mausteilla.

– Mutta Trump, ensimmäinen kausi tiedetään, ja tämä toinen kausi saattaa olla vieläkin yllättävämpi. Koska tarinan mukaan hänellä välttämättä ei ole niitä viisaita miehiä ja naisia kuiskaamassa, mitä kannattaa tehdä ja mitä ei kannata tehdä, Vuori sanoo.

Miten Yhdysvaltojen vaalitulos vaikuttaa maailmantalouteen, kansainvälisiin konflikteihin ja Suomeen? 

Tule seuraamaan keskustelua Tiedekulmaan tiistaina 22. lokakuuta kello 17–18.30 paikan päälle tai striimin välityksellä. Lue lisää täältä.

Lue lisäksi: MTV Las Vegasissa: Tilanne Trumpin ja Harrisin välillä historiallisen tiukka – kasinoiden valojen takana nevadalaisia huolettaa arkiset asiat

Lisää aiheesta:

Ekonomisti: Nämä kolme ihmistä voivat muuttaa maailmantaloutta ennennäkemättömällä tavallaYhdysvaltain presidentinvaaleihin liittyy kaksi taloushuolta – vaikutusta Suomeen astiBidenin talouslinjana olisi ”käpertyä sisäänpäin” – Yhdysvaltojen nahistelu Kiinan kanssa ja koronapandemian hoito vaikuttavat suomalaisiin vientiyrityksiinPanokset kovenevat: Trump nosti Kiinan tulleja ja seuraavaksi pelätään, mitä tapahtuu Euroopan autotulleille – "Se iskisi aika vahvasti, myös Suomen talouteen"Jos Trump valitaan, romahtavatko markkinat? Asiantuntija huolissaan myös Clintonin voiton talousvaikutuksistaTalousosaajat pelkäävät Trumpin presidenttiyttä – USA:n velka ampaisisi katosta läpi
Yhdysvaltain vaalit 2024Donald TrumpKamala HarrisMaailmantalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2024
  • 10.9.16:47
    Verkkokauppa

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä

  • 19.8.05:11
    Ukrainan sota

    Trumpilta hurja Ukraina-vertaus: "Ei enää vaaleja – oi, se olisi hyvä"

  • 31.7.06:21
    Joe Biden

    Salattiinko Joe Bidenin höperehtimistä ja vanhuuden vaivoja kansalta? Ex-avustaja "ei muista"

  • 22.7.08:09
    Joe Biden

    Nyt puhuu Bidenin poika: Lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa – "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

  • 22.1.19:06
    Yhdysvallat

    Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"