Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:n strateginen B-52-pommikone lensi Suomenlahdelle – Mika Aaltola: "Selkeä viesti"

0:44Kuuluisa pommikone nousi ilmaan Fairfordissa – nousu tallentui videolleKatso videolta, miten B-52 nousi Britanniassa ilmaan maaliskuussa 2022.
Julkaistu 12.03.2023 09:55
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Yhdysvaltain ilmavoimien B-52-pommikone lensi lauantai-iltana Suomenlahdella.

Koneen lentoreittiä pystyi seuraamaan useista palveluista, kuten Flightradar24:sta, josta kuva alla.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Suomenlahdella lentäneen B-52-pommikoneen lentoreitti Flightradar24-sivustolla.
Suomenlahdella käyneen B-52-pommikoneen lentoreitti Flightradar24-sivustolla. Kuvakaappaus.Flightradar24

Flightradariin tallentuneen reitin mukaan kone lähti liikkeelle Puolasta. Lentoreitin piirto päättyy Tanskan länsipuolelle Itämerelle.

Suomea lähestyessään pommikone kääntyi takaisin ennen Venäjälle kuuluvaa Suursaarta.

Venäjän toiminta Suursaaressa on lisääntynyt vuoden 2014 jälkeen, uutisoi Yle aiemmin tällä viikolla. Venäjä valtasi Krimin Ukrainalta vuonna 2014.

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola yhdisti Yhdysvaltain koneen lennon Venäjän "provosoivaan toimintaan Arktisella".

– Tämä on selkeä viesti. Suomenlahti on yksi Euroopan strategisesti tärkeimpiä kapeikkoja, jossa Venäjä lisännyt toimintaansa, esimerkiksi Suursaaressa. Näin de facto liittolaisista huolehditaan ja lähetään vastapeloteviesti, Aaltola kirjoitti lauantai-iltana Twitterissä.

Suomi ei ole vielä virallisesti Yhdysvaltain liittolainen, sillä Turkki ja Unkari eivät ole ratifioineet Suomen Nato-jäsenyyttä. Yhdysvallat on voimakkaasti puoltanut sekä Suomen että Ruotsin jäsenyyttä.

Juttu jatkuu tviitin jälkeen.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täällä.

Lue myös: Venäjä myöntää: Kremlin sisäpiirissä käynnissä valtataistelu

Lennon tehnyt Boeing B-52 Stratofortress on 1950-luvulla käyttöön otettu yhdysvaltalaisvalmisteinen strateginen pommikone.

B-52 suunniteltiin kantamaan ydinaseita. Pommikonetta on käytetty useissa sodissa, mutta se on pudottanut vain niin sanotusti tavanomaisia pommeja.

Lue myös: Kommentti: Pääministerin Hornet-avauksella on sekä uhkansa että ansionsa – ulkopolitiikan tasapaino sietää kehnosti yllättäviä avauksia

Lisää aiheesta:

Ydinasekykyinen B-52-pommikone lensi Suomen ilmatilassa"Todennäköisesti maalit jo tiedossa" – Ukraina sai yli 700 miljoonaa, mutta jäi ilman julkista lupaa hyökätä USA:n ohjuksillaBrittitiedustelu: Venäjän ilmavoimat aikoo koota "Myrsky-eliittiyksikön" – tällainen se onUSA: Venäläiset provosoivat yhdysvaltalaisia sotilaslentokoneita ilmataisteluunISW: Venäjä on uudistanut ohjustaktiikkaansa – Umanin iskussa kuoli ainakin 17Britannia: Venäjän laivastolta poikkeuksellista liikehdintää Mustallamerellä – tästä todennäköisesti kyse
YhdysvallatVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen17:18
    Punkit

    Punkki puri miestä kohtalokkaasti: Kuoli syötyään hampurilaisen

  • Eilen15:26
    Donald Trump

    Trump ja liittolainen ilmiriidassa

  • Eilen10:26
    Gaza

    Guardian: USA:n uusi Gazan jakava suunnitelma on vuotanut – Suomellakin ehkä tehtävä

  • Eilen08:06
    Pakotteet

    USA taipui: Lukoilille lisäaikaa

  • Eilen06:25
    Donald Trump

    Trump vaatii miljardien korvauksia: "Hyvin nolostunut"