Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:n sotilastukikohdan yläpuolella havaittu tunnistamattomia lennokkeja Saksassa

2:16Tutkija: Saksa on varautunut erittäin huonosti hybridiuhkiinTutkija: Saksa on varautunut erittäin huonosti hybridiuhkiin.
Julkaistu 13.12.2024 20:09
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Arkaluonteisten kohteiden yläpuolella Saksassa on havaittu tunnistamattomia lennokkeja.

Saksan turvallisuusviranomaiset ovat kiinnittäneen huomiota lukuisiin lennokkihavaintoihin arkaluonteisten teollisuuskohteiden ja Yhdysvalloille kuuluvan Ramsteinin lentotukikohdan yläpuolella tämän kuun alussa.

Asiasta uutisoi saksalaislehti Der Spiegel viitaten Saksan turvallisuusviranomaisten luottamukselliseen raporttiin.

Raportissa mainitaan Spiegelin mukaan lukuisia lennokkihavaintoja, jotka tehtiin 3. ja 4. joulukuuta ilta-aikaan lentotukikohdan yllä.

Yhdysvaltalainen turvallisuuslähde vahvisti Ramsteinin yläpuolella tehdyt lennokkihavainnot uutistoimisto Reutersille.

Lähteen mukaan Saksan viranomaiset eivät olleet tunnistaneet tai jäljittäneet lennokkien käyttäjiä, mutta olivat sulkeneet pois sen mahdollisuuden, että kyseessä olisivat harrastajat.

– Vaikutuksia tukikohdan asukkaisiin, tiloihin tai omaisuuteen ei ollut, Yhdysvaltain ilmavoimien tiedottaja totesi Reutersille tänään perjantaina.

Saksan puolustusministeriö kieltäytyi kommentoimasta raporttia.

Kohteina myös asevalmistaja ja kemikaalikonserni

Spiegelin mukaan selittämättömiä lennokkihavaintoja on ollut Ramsteinin lisäksi muun muassa saksalaisen asevalmistajan Rheinmetallin ja kemikaalikonserni BASF:n omistamien kiinteistöjen ja alueiden yllä.

– BASFin toimipaikkojen turvallisuus on meille ensisijainen tavoite. Siksi pidämme epäilyttävää toimintaa jatkuvasti silmällä ja teemme tiivistä yhteistyötä turvallisuusviranomaisten kanssa, yhtiön edustaja sanoi Reutersille sähköpostitse lähettämässään lausunnossa. 

Rheinmetall ei vastannut Reutersin kommenttipyyntöön. Yritys tekee yhteistyötä Ukrainan ja sen eurooppalaisten tukijoiden kanssa aseiden toimittamiseksi Ukrainaan.

Saksan tiedusteluviranomaiset ovat varoittaneet aiemmin, että maan tuki Ukrainalle tekee siitä mahdollisten sabotaasiyritysten kohteen.

Lue myös: 

Norjassa lennokkihavaintojen tutkinta keskitetään maan turvallisuuspoliisille

Lennokkihavainnot herättävät huolta Norjassa – Barents Observerin mukaan Putinin liittolaisen poika vangittu laittomasta lennokin käytöstä

Venäjän likaisesta pelistä huolestuttavia esimerkkejä Saksassa: "Hakisin mallia Suomesta"

Lisää aiheesta:

NYT: Venäläisdroonit tarkkailevat Yhdysvaltain asekuljetuksia Saksassa – Kremliltä lyhyt kuittiSabotaasiepäily: Saksalainen sotilastukikohta eristettiin – Nato varoittanut Moskovan vihamielisestä toiminnastaBritannian puolustusministeriö: Ukrainan joukot onnistuneet tuhoamaan tutkavalvonta-aseman KrimilläVenäjä hyökkää Ukrainan ilmatilaan nyt oudolla taktiikalla: Ovelan tempun tavoitteena ilmapuolustuksen kuluttaminen?Putinin liittolaisen poika vangittu laittomasta lennokin käytöstä Norjassa – pääministeri: Norjaan ei kohdistu suoraa uhkaa, mutta tilanne on vakavaSatelliittikuvat paljastavat: Venäjä on sijoittanut ydiniskuihin kykeneviä pommikoneita aivan Norjan rajan lähelle
DronetSaksaTurvallisuusUkrainan sotaUkrainaVenäjäYhdysvallat
Eurooppa
Aseet
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Dronet
  • Eilen20:28
    Ukrainan sota

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • Eilen17:52
    Puola

    Puola karkottaa droonia Varsovassa lennättäneen ukrainalaismiehen kotimaahansa

  • ti22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • ti21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • ti12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä