Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

UPM sulkee Plattlingin paperitehtaan Saksassa

1:46Tällaisia tulosuutisia suomalaisyrityksiltä odotetaan tällä viikollaKatso video: Tällaisia tulosuutisia suomalaisyrityksiltä odotetaan tällä viikolla.
Julkaistu 20.10.2023 13:45

MTV UUTISET – STT

Metsäyhtiö UPM sulkee pysyvästi Plattlingin paperitehtaan Baijerissa Saksan eteläosassa. Tehtaan sulkeminen vaikuttaa noin 400 työntekijään.

UPM oli jo kesällä ilmoittanut kaavailevansa Plattlingin tehtaan sulkemista. Nyt muutosneuvottelut ovat päättyneet, ja tehtaan tuotanto loppuu viimeistään marraskuun lopussa, yhtiö kertoo.

UPM:n mukaan tehdas suljetaan, koska painopaperin tuotantokapasiteettia on liikaa asiakkaiden kysyntään nähden. Plattlingissa on kaksi paperikonetta, joilla valmistetaan päällystettyä ja päällystämätöntä painopaperia.

Kesällä Plattlingin sulkemisaikeista kertoessaan UPM sanoi, että viimeisten 15 vuoden aikana graafisten paperien kysyntä on laskenut jatkuvasti ja tänä vuonna entistä jyrkemmin. Samalla UPM nosti esiin epävarmuuden Saksan energian tarjonnan luotettavuudesta ja kustannuskilpailukyvystä.

Lue lisää: UPM:n tulos romahti

Suomalaisten yritysten tulosten odotetaan laskevan tuntuvasti – vain yhdeltä alalta odotetaan jättituottoja

Lisää aiheesta:

Metsäyhtiö UPM sai muutosneuvottelunsa päätökseen Saksassa – vaikuttaa satoihin työntekijöihinStora Enso sulkee paperikoneen ja siistaamon Ruotsissa – 140 työpaikkaa uhattunaStora Enso sulkemassa paperikoneen RuotsissaUPM:n kuukausia kestänyt myyntiyritys ei tuottanut tulosta – valmistautuu sulkemaan ranskalaisen paperitehtaansaUPM sulkee paperikoneen Raumalla, yt-neuvottelut heti käyntiin – noin 180 työpaikkaa vaarassaUPM aikoo sulkea paperikoneen Saksassa – potkut uhkaavat 160 työntekijää
SaksaUPMMuutosneuvottelutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • ti20:17
    Droonit

    MTV Berliinissä: Eurooppa varustautuu kiireellä ja Saksassa käy nyt kova pöhinä

  • ma21:23
    Kulttuuri

    Kaksi Bachin nuoruudenajan urkukappaletta julki Saksassa

  • ma15:19
    Israel

    Saksa poistaa rajoituksensa aseviennille Israeliin

  • 16.11.18:04
    Rotat

    Puistattava video: Ahnaat rotat nappaavat lepakoita lennosta

  • 16.11.17:33
    Talous

    Talous jumahti Suomen tärkeimmillä vientimarkkinoilla – kohtalonkäyrät sojottavat karuun suuntaan