Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Upin tutkija kertoo miksi Valko-Venäjä on nyt merkittävässä roolissa – "Wagnerin jättäminen Venäjälle olisi ollut sisäpoliittisesti liian vaikeaa"

2:53Mikä on Valko-Venäjän rooli Wagner-kapinassa? Haastattelussa Ulkopoliittisen instituutin tutkijaUlkopoliittisen instituutin tutkijan Henri Vanhasen mukaan Valko-Venäjä on toiminut jonkinlaisena välikätenä ja kompromissiratkaisuna vaikeassa tilantessa.
Julkaistu 27.06.2023 21:08
Toimittajan kuva

Jani Rolamo

jani.rolamo@mtv.fi

namatsuu

Viimeisen vuorokauden aikana on nähty uusia käänteitä Wagner-kapinan jäljiltä. Prigozhin on nyt Venäjällä ja Lukashenka on toivottanut myös muut Wagner-joukot tervetulleeksi. 

Ulkopoliittisen instituutin tutkijan Henri Vanhasen mukaan tilanne on vielä kesken, ja moni asia on yhä avoinna. 

Hänen mukaansa Valko-Venäjä ja sen presidentti Aljaksandr Lukashenka ovat toimineet jonkinlaisena välikätenä ja kompromissiratkaisuna löytää tie ulos vaikeasta tilanteesta.

– Valko-Venäjä on läpi tämän sodan Ukrainassa toiminut eräänlaisena hyödyllisenä alustana sodankäynnissä ja muissa poliittisissa tarkoituksissa. Ilmeisesti tässä tilanteessa näiden joukkojen jättäminen Venäjälle olisi ollut sisäpoliittisesti liian vaikeaa.

Vanhasen mukaan on vielä aikaista sanoa, siirtyvätkö Wagner-joukot lopulta Valko-Venäjälle, ja mikä on sen tulevaisuus ylipäätään.

– Jää nähtäväksi, hajotetaanko Wagner, siirtyykö se tiukemmin Pohjois-Afrikkaan tai muualle tai liittyykö se Venäjän muuhun armeijaan.

Sodan paine kanavoituu yllättävin tavoin

Vanhasen mukaan Putinin yksi suurimmista peloista on varmasti ollut, että syntyy jonkinlainen kapina tai liikehdintä Venäjän sisällä hänen hallintoaan kohtaan, joka pakottaa hänet järeisiin toimenpiteisiin näyttääkseen olevansa tilanteen tasalla.

– Kyllä tässä varmasti on tarve kohentaa tätä kolahtanutta arvovaltaa.

Vanhasen mukaan Venäjän sodan ja sen heikon menestyksen aiheuttama paine on jatkunut, ja se kanavoituu yllättävilläkin tavoilla. 

– Se ei ole ehkä vielä näyttäytynyt kansalaisissa tai eliitissä, joita olemme seuranneet, mutta nykyiset tai ex-sotilaat voivat hyvin olla sellainen joukko, jossa tämä tyytymättömyys näkyy. 

Vanhanen ei erilaisista selityksistä huolimatta usko Wagner- johtaja Jevgeni Prigozhinin yrittäneen aidosti kaapata valtaa.

– Hänellä ei siihen ollut missään tapauksessa perusteita eikä resursseja, koska viime kädessä Putinilla näytti olevan käytössään vielä lojaali armeija, kun turvallisuusjoukot olivat paljon isommat kuin Wagner-joukot. Näyttäisi, että hän on tässä pyrkinyt kohottamaan omaa asemaansa, ja mahdollisesti tullut sitä ehkä heikentäneeksi. 

Katso koko haastattelu ylläolevalta videolta. 

Lue myös: Näin marssin Moskovaan pysäyttänyt puhelu Prigozhinille meni Lukashenkan mukaan – "Kukaan ei anna sinulle Shoigua tai Gerasimovia"

Lisää aiheesta:

Putinin tavannut suomalaisdiplomaatti: Venäjän eliitti ei uhkaa Kremliä kahdesta itsekkäästä syystä"Putin näyttää heikommalta kuin mitä on uskottu" – Mureneeko valta maan sisällä ja ulkona?Voiko Venäjällä alkaa sisällissota ja mitä Prigozhin oikein yritti saavuttaa? Asiantuntijat avaavat Wagner-kapinaaPutinin ohimolle on painettu ase ja hän perääntyi – katso erikoislähetys Venäjän sekasorrostaKangaspuro MTV:lle: Wagner-kapina kertoo paljon Putinin asemasta – kansan reaktio Kremlin suuri huoliAleksanteri-instituutin johtaja: Lukashenka on "ratkaisevalla tavalla Venäjän armoilla"
Valko-VenäjäAljaksandr LukashenkaWagner-joukotVenäjän sekasortoSeitsemän uutisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • ma12:53
    Venäjä

    Tutkija: Lukashenka mielistelee Putinia nyt tavalla, joka voi aiheuttaa Venäjälle ison ongelman

  • ma07:43
    Liettua

    Vilnan lentokenttä saatiin vihdoin auki – hallitus pohtii Valko-Venäjän rajan sulkemista ilmapallojen vuoksi

  • 26.10.07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 24.10.22:21
    Lentokentät

    Liettuan lentokenttiä suljettiin sääpallojen takia

  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan