Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Unohdettu vanki oikeudessa: ”Tuntuu pöyristyttävältä, että minulle halutaan lisää pahaa"

Juttua puitiin perjantaina iltapäivällä Helsingin hovioikeuden salissa numero viisi.
Juttua puitiin perjantaina iltapäivällä Helsingin hovioikeuden salissa numero viisi.
Julkaistu 04.11.2016 16:40

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Puoleksi vuodeksi Vantaan vankilaan unohdettu mies kuvasi olosuhteita vankilassa kauheiksi.

– Minä vain möllötin siellä tietämättä mistään mitään, hän sanoi tänään hovioikeudessa.

Helsingin hovioikeudessa puitiin perjantaina iltapäivällä juttua, jonka takia 33-vuotias aikanaan toukokuussa 2015 otettiin poliisin toimesta kiinni ja vietiin sitten Vantaan vankilaan.

Sinne hän unohtui puoleksi vuodeksi, vaikka vangitsemista olisi pitänyt käsitellä neljän päivän sisällä.

Syyttäjä Heikki Wendorf vaatii nyt hovioikeudessa, että unohdetun vangin tapauksessa annettu ehdollinen tuomio muutetaan nyt ehdottomaksi. Törkeää pahoinpitelyä puidaan hovissa vain rangaistuksen osalta.

– Tuntuu pöyristyttävältä, että minulle halutaan lisää pahaa, 33-vuotias mies sanoi.

Pahoinpitely Mäkelänkadulla

Käräjäoikeudessa törkeästä pahoinpitelystä tuomittiin 33-vuotias ja toinen mies. Kaksikko pahoinpiteli tammikuussa 2014 Mäkelänkadun asuntolassa miesuhria.

Häntä lyötiin nyrkillä, potkittiin, tallottiin ja iskettiin myös metalliputkella ja veitsellä. Pahoinpitely kesti noin kymmenen minuuttia.

Unohtuneen vangin tapaus 

33-vuotiasta miestä epäiltiin törkeästä pahoinpitelystä ja juttua piti käsitellä Helsingin käräjäoikeudessa helmikuussa 2015. Mies ei saapunut paikalle. Käräjäoikeus päätti vangita miehen poissaolevana, joten hänet etsintäkuulutettiin.

Toukokuussa 2015 Helsingin poliisi löysi miehen öisessä rutiinitarkastuksessa  ja hänet vietiin suoraan Vantaan vankilaan.

Vangitsemista olisi pitänyt käsitellä neljän päivän kuluessa oikeudessa, mutta mies unohtui vankilaan. Tilanne huomattiin vasta lokakuun 2015 lopussa.

Oikeus langetti miehelle törkeästä pahoinpitelystä, varkaudesta ja huumausaineen käyttörikoksesta 1 v 10 kk ehdollista vankeutta. Oikeus perusteli ehdollista tuomiota sillä, että mies oli unohtunut vankilaan.

Nyt syyttäjä vaatii hovioikeudessa ehdollisen tuomion muuttamista ehdottomaksi. Valtiokonttori eväsi korvaukset vangitsemisesta.

Eduskunnan oikeusasiamies selvittää tapahtunutta.

Katso tapauksesta lisää Vinkkimiesten jaksoista:

20.4. Vinkkimiehet: Tutkintavanki unohtui Vantaan vankilaan 175 päiväksi

4.11. Vinkkimiehet: Mies unohtui Vantaan vankilaan puoleksi vuodeksi – korvausta nolla euroa

Kaikki olivat hyvin päihtyneitä.

Toisella miehellä ei ollut aiempia rikoksia, joten oikeus päätyi kahden vuoden ehdolliseen vankeuteen. 33-vuotiaalla ehdollisia oli kaksi taustalla, mutta käräjäoikeus päätyi laittoman vangitsemisen takia 1 v 10 kk ehdolliseen.

Syyttäjän Wendorfin mukaan käräjäoikeudelta menivät asiat sekaisin, kun se antoi tuomion ehdollisena.

Syyttäjä piti valitettavana sitä, että 33-vuotias on ollut lähes puoli vuotta vapautensa menettäneenä ilman oikeudellista käsittelyä.

– Se seikka, että siihen mahdollisesti sisältyy jonkun viranomaisen laiminlyönti, ei kuulu tähän prosessiin. Se käsitellään omanaan.

Asia on parhaillaan oikeusasiamiehen tutkinnassa.

Syyttäjä totesi, että 33-vuotias pärjäsi vankilassa hyvin ja pysyi irti päihteistä.

– En katso, että vankeusrangaistus aiheuttaisi hänelle haittaa.

Puolustus: ”Kohtuutonta”

– Ehdoton vankeus tuntuisi kohtuuttomalta, 33-vuotiaan avustaja Tero Ala-Mieto totesi oikeussalissa.

– Se tuntuu asiattomalta tapahtuneen jälkeen.

Ala-Mieto huomautti myös, ettei mitään korvauksia vangitsemisajasta ole valtiokonttorilta tulossa. Valtiokonttori hylkäsi miehen vaatimuksen (kuva). 

unohtunutvanki

Puolustus totesi, että käräjäoikeuden langettama ehdollinen rangaistus on oikea.

"Ihmettelin tilannetta"

Salissa kuultiin myös 33-vuotiasta itseään.

Hän kertoi ihmetelleensä tilannettaan vankilassa, mutta aivot eivät toimineet. Takana oli pitkä päihdeputki.

– Minua ei kuulusteltu ja muut lähtivät milloin Sörkkaan tai milloin avotaloon.

33-vuotiaan mukaan poliisi oli kiinniottaessa sanonut, että hänellä oli 1 v 2 kk kakku, jota lähdet istumaan.

– Luulin, että suoritan sitä.

– Pystyittekö olemaan vankilassa ilman päihteitä? oikeuden puheenjohtaja Timo Ojala tiedusteli.

– Kyllä, siellä oli todella usein päihdetestejä.

Nyt mies on korvaushoidossa ja asiat ovat hänen kertomansa mukaan paremmin päin.

– Olen pysynyt täysin erossa rikoksista. Tämän tapahtuman jälkeen ei ole tullut mitään rikoksia.

33-vuotias kertoi kuitenkin, että korvaushoidossa on retkahduksia tullut. 

Oikeuden puheenjohtaja joutui tiedustelemaan hieman sekavasti esiintyneen miehen kuntoa. Hän sanoi saaneensa korvaushoitoa muutama tunti ennen iltapäivän istuntoja.

Miten todennäköisenä itse pidätte että hoito päätyy suotuisasti? Ojala kysyi.

– Uskon vakaasti.

Hovioikeus antaa päätöksen kuukauden kuluessa. 

Lisää aiheesta:

Poliisi: Sellimurhan käsittelyssä riehuneen miehen vihan kohteena oli ilmeisesti kanssasyytetty – muoviesineen vaarallisuudesta ei vielä tietoa Vainooja piinasi naista pidätyksistä, vangitsemisista ja tuomioista huolimatta - "Jaksatko sä tätä loppuelämän?"Mies unohtui puoleksi vuodeksi vankilaan Vantaalla – sai lopulta 17200 euroa korvaustaHovioikeus säästi selliin unohdetun vangin uudelta vankilareissultaVinkkimiehet: Mies unohtui Vantaan vankilaan puoleksi vuodeksi – korvausta nolla euroaVinkkimiehet: Tutkintavanki unohtui Vantaan vankilaan 175 päiväksi
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni