Vietnamilainen Bui Thi Nhung, 19, lähti kotiseudultaan etsimään parempaa elämää. Nyt hänen perheensä pelkää, että naisen elämä päättyi Essexin "kuolemanrekkaan". Uutistoimisto Reutersin toimittajat selvittivät Nhungin mahdollisesti viimeisiä hetkiä.
Berliinissä Nhung nappasi selfien säteilevä hymy kasvoillaan. Brysselissä hän siemaili trendijuomaa ja poseerasi vanhan pörssitalon edessä. Tavallisia matkakuvia Euroopasta, kuin kenellä tahansa 19-vuotiaalla turistilla. Turistimatka se ei kuitenkaan ollut, vaan löytöretki paremman elämän perässä.
Naisen kuvissa hymyillään, mutta tekstit ovat pääosin melankolisia.
– Aikuisuus tarkoittaa, että joudut peittämään surusi ja pitämään yllä hymyä, Nhung kirjoitti Facebook-kuvaansa viikko sitten.
Reutersin selvitys perustuu Nhungin sosiaalisen median tileihin ja hänen läheistensä haastatteluihin.
Kotoisin köyhistä oloista
Bui Thi Nhungin on kotoisin Yen Thanhin kaupungista, joka sijaitsee noin 300 kilometriä pääkaupunki Hanoista etelään. Koko Nghe Anin provinssi on köyhää seutua.
Lauantai-iltana katolinen pappi Anthony Dang Huu Nam johti paikallisessa kirkossa hartautta, joka järjestettiin Britannian rekkatragedian uhrien muistolle. Osallistujia oli noin viisisataa.
Uhrien epäiltiin aluksi olevan kiinalaisia, mutta viimeisimpien tietojen mukaan joukossa uskotaan olevan myös useita vietnamilaisia väärennetyillä passeilla. Moni ihminen tältä alueelta on lähtenyt etsimään parempaa elämää, varsinkin Brittein saarilta. Britannian viranomaiset eivät ole vielä tunnistaneet kuolleena rekasta löydettyjä ihmisiä.
Suurlähettiläs varoitti matkan vaaroista
Britannian Vietnamin-suurlähettiläs kirjoittikin paikallisiin sanomalehtiin viime kuussa mielipidetekstin, jossa hän varoitti ihmissalakuljettajien järjestelemän matkan vaarallisuudesta.


