Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan vastahyökkäystä odotettiin pitkään – brittitiedustelu: Venäläiset yllättyivät

Ukrainalaisia sotilaita toukokuussa.
Ukrainalaisia sotilaita toukokuussa.All Over Press
Julkaistu 03.09.2022 20:15
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ukrainan maanantaina alkaneeksi raportoitu suuri vastahyökkäys Etelä-Ukrainassa Hersonin alueella on saavuttanut "jossain määrin taktisen yllätyksen", arvioi Iso-Britannian puolustusministeriö tiedustelupäivityksessään.

Taktisen yllätyksen onnistumista voidaan jo itsessään pitää yllätyksenä, sillä Ukrainan on laajalti oletettu tekevän laajamittaisen vastahyökkäyksen Etelä-Ukrainassa kesän aikana.

Lisäksi esimerkiksi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin on uutisoitu antaneensa armeijalleen käskyn valloittaa etelä takaisin.

Kaikki tämä olisi tietysti voinut olla myös Ukrainan hämäystä. Maa onkin aika ajoin kertonut etelää koskevista suunnitelmistaan joko hölmön tai epäilyttävän avoimesti.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

0:35Ukrainan lennokit murjoneet muutamassa päivässä useita panssarivaunuja – videolla vilahtaa ammus ja räjähdyksen jälkeen sotilas hylkää tankin

Ukrainan julkaisemalla videolla kerrotaan näkyvän, miten lennokki kuvaa venäläiseen panssarivaunuun osuvan ammuksen.

Lue myös: Tämä täsmälaukaus pakotti venäläissotilaan jättämään sotaratsunsa: Katso videolta, kuinka ohjus murjoo tankin

Sen sijaan koko vastahyökkäyksen keston ajan Ukraina on korostanut, ettei sen operaatiosta tule jakaa tietoa, joka voisi vahingoittaa sen menestymisen mahdollisuuksia. Ukrainaa kovasti tukeneet Yhdysvallat ja Britannia ovat noudattaneet samaa linjaa, joskin molemmat ovat eri tavoin antaneet ymmärtää, että vastahyökkäys on käynnissä.

Myös Venäjä vaikuttaa olleen vähintään tietoinen Ukrainan mahdollisesta vastahyökkäyksestä juuri Etelä-Ukrainaan. Kremlin sotavoimien on nimittäin kerrottu rakentaneen alueelle puolustuslinjoja jo heinäkuussa.

Iso-Britannian puolustusministeriön mukaan Ukraina on pystynyt taktiseen yllätykseen käyttämällä hyväksi Venäjän armeijan heikkouksia: logistiikkaa, hallintoa ja johtoa.

Lue myös: Venäjä hehkuttaa 50 000 sotilaan harjoituksia – Brittitiedustelu: Todellisuus jotain aivan muuta

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lue myös: Venäläiskouluissa aloitettiin sotapropagandatunnit – Putin avasi opinnot puhumalla "kumiperseestä"

Lisää aiheesta:

CNN: Kaoottiset 72 tuntia osoittavat, miten huonosti Venäjä on valmistautunut Ukrainan vastahyökkäykseenUSA:n kenraali: "Ukrainan armeijalla on heikkouksia, joista en halua puhua"Lähteet Politicolle: Ukraina hyökännee toukokuussa – vaihtoehtoisia reittejä on kaksi, mutta oikeastaan yksiUkraina on tehnyt vastahyökkäyksen myös Harkovan alueella – "Jos yllätys onnistui, se osoittaa, kuinka sekaisin Venäjän armeija on"ISW: Ukraina edennyt todistetusti etelässä – "Venäläisiltä sotakirjeenvaihtajilta alkaa tulla realistisempia kommentteja"Venäjällä väitetään Ukrainan vastahyökkäyksen sekä edenneen että epäonnistuneen – kenraali: "Tietävätkö venäläiset, miksi he taistelevat?"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:53
    Alexander Stubb

    Merz: Suurin mahdollisuus rauhaan Ukrainan sodan alkamisen jälkeen – MTV seuraa rauhanneuvotteluja

  • 09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • 07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 05:33
    Saksa

    MTV:n kirjeenvaihtaja: Tämän takia Zelenskyi on valmis luopumaan Nato-jäsenyyden tavoittelusta

  • Eilen18:24
    Saksa

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"