Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan ex-pääministeri Julia Tymoshenko pyrkii presidentiksi – kilpakumppanina televisiokoomikko

Julia Tymoshenko on ollut gallupeissa vaalien ennakkosuosikki.
Julia Tymoshenko on ollut gallupeissa vaalien ennakkosuosikki.EPA
Julkaistu 22.01.2019 14:10

MTV UUTISET – STT

Ukrainan entinen pääministeri Julia Tymoshenko kertoo virallisesti pyrkivänsä maan presidentiksi. Gallupeissa hän on ollut vaalien ennakkosuosikki.

Tuoreimmissa tutkimuksissa Tymoshenkoa tukee 16 prosenttia äänestäjistä ja nykyistä presidenttiä Petro Poroshenkoa tukee 13,8 prosenttia äänestäjistä.

Tymoshenko oli Ukrainan pääministerinä vuonna 2005, ja uudestaan joulukuusta 2007 maaliskuuhun 2010.

Vuonna 2011 hänet tuomittiin seitsemäksi vuodeksi vankilaan valtaoikeuksien väärinkäytöstä. Tuomio liittyi kaasusopimukseen, jonka Ukraina oli solminut Tymoshenkon pääministerikaudella.

Kannattajat ja länsivallat pitivät oikeudenkäyntiä poliittisena.

Tymoshenko pääsi vapaaksi vuonna 2014, kun Viktor Janukovitsh erotettiin presidentin paikalta ja Ukrainassa vaihtui valta. Parlamentti antoi tuolloin presidentille potkut, ja miltei samaan aikaan Harkovassa Tymoshenko vapautui vankeudesta. Tymoshenko on Janukovitshin poliittinen vastustaja.

Presidenttiä näytellyt koomikko kolmantena mielipidetiedusteluissa

Jo aiemmin presidenttikisaan on ilmoittanut lähtevänsä presidenttiä tv-sarjassa esittänyt koomikko Volodomyr Zelensky.

Zelensky, 40, esitti Ukrainan presidenttiä suositussa Kansan palvelija -sarjassa. Hänen puolueensa, jonka senkin nimi on Kansan palvelija, tukee Zelenskyn ehdokkuutta.

Taustastaan huolimatta Zelensky ei ole mikään huumoriehdokas. Mielipidetiedusteluissa hän on ollut kolmosena heti Tymoshenkon ja Poroshenkon jälkeen. Zelenskyn kannattajat kutsuvat häntä Ukrainan Reaganiksi.

Vastustajien mukaan Zelensky on kokematon ja epäilyttävän läheinen muun muassa hämäräbisneksistä epäillyn miljardöörin Ihor Kolomoiskyn kanssa.

Ukrainalaiset äänestävät presidentistä maaliskuussa.

Lue myös: Koomikko lähti Ukrainan presidenttikisaan – miestä kutsuttu myös "Ukrainan Reaganiksi"

Lisää aiheesta:

Ukrainassa äänestetään sunnuntaina parlamenttivaaleissa – tuoreen presidentin puolue on ehdoton ennakkosuosikkiKlooneja, verikokeita ja seuranhakuohjelmia – Ukrainan presidentinvaalit ovat olleet yhtä sirkusta: nämä kummallisuudet vaalitaistossa nähtiinHyvä vai huono vitsi? Koomikko nousemassa Ukrainan presidentiksi antamatta haastatteluja ja osallistumatta vaalitentteihinPoliittisesti täysin kokematon koomikko menossa 2. kierrokselle Ukrainan presidentinvaaleissa: MTV:n kirjeenvaihtaja epäilevänä – "On itsekin viime metreillä ryvettynyt"Sodan rampauttaman Ukrainan vaalien kärkiehdokas on poliitikkoa televisiossa näytellyt koomikko – tässä muut suosikit Euroopan turvallisuudelle tärkeän maan presidentiksiKoomikko lähti Ukrainan presidenttikisaan – miestä kutsuttu myös "Ukrainan Reaganiksi"
UkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • 1.11.16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 31.10.23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 31.10.10:33
    Ukrainan sota

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 31.10.09:19
    Ukrainan sota

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • 31.10.07:46
    Ukrainan sota

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään