Kansainvälisen olympiakomitean puheet Venäjän ja Valko-Venäjän palauttamisesta kansainväliseen urheiluun aiheuttavat voimakkaita vastareaktioita ympäri maailmaa.
Olympiakomitea virittelee keskustelua siitä, että venäläiset ja valkovenäläiset urheilijat voisivat osallistua Parisiin vuoden 2024 olympiakisoihin. Ukrainalainen ex-nyrkkeilijä Vladimir Klitshko ryöpyttää KOK:n puheenjohtajaa Thomas Bachia kovin sanoin sosiaalisessa mediassa.
– Voin kertoa, että venäläiset ovat olympiavoittajia siviileihin kohdistuvissa rikoksissa. Heillä on kultamitali lasten karkottamisessa ja naisten raiskaamisessa, ette voi laittaa olympiatunnustanne näihin rikoksiin, sillä teistä tulee osallisia tässä kauheassa sodassa, Klitshko sanoi Facebookissa.


