Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina: Venäjä tehnyt mittavia iskuja Kiovaan ja Ukrainan energiainfrastruktuuriin

Venäjän tekemät iskut aiheuttivat sähkökatkoja pääkaupunki Kiovassa perjantaina.
Venäjän tekemät iskut aiheuttivat sähkökatkoja pääkaupunki Kiovassa perjantaina.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 10.10.2025 05:27(Päivitetty 10.10.2025 06:09)

MTV UUTISET – STT

Venäjän isku surmasi seitsemänvuotiaan pojan Zaporizhzhjassa.

Venäjä on tehnyt varhain perjantaina mittavia iskuja Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan sekä Ukrainan energiainfrastruktuuriin, kertovat ukrainalaisviranomaiset.

– Maan pääkaupunki on vihollisen ballististen ohjusten ja droonien mittavan hyökkäyksen kohteena, Ukrainan ilmavoimat sanoi ja kehotti Kiovan asukkaita pysymään suojassa.

Venäjän iskujen seurauksena Kiovan itäosissa on ollut sähkökatkoksia, kertoo kaupungin pormestari Vitali Klitshko. Myös vedenjakelussa on ollut hänen mukaansa ongelmia.

Klitshkon mukaan Venäjän iskuissa on haavoittunut ainakin yhdeksän ihmistä, joista viisi on viety sairaalaan.

Venäjä on iskenyt perjantain vastaisena yönä lisäksi ainakin Zaporizhzhjan alueelle. Paikallisen sotilasviranomaisen mukaan seitsemänvuotias poika on kuollut Venäjän iskussa saamiinsa vammoihin sairaalassa.

Ukrainan energiaministerin mukaan Venäjä on kohdistanut mittavan iskun Ukrainan energiaverkkoon. Hänen mukaansa iskujen negatiiviset vaikutukset pyritään minimoimaan.

Venäjä on viime viikkoina tehnyt ilmaiskuja Ukrainan energialaitoksiin ja rautatiejärjestelmiin.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on syyttänyt Venäjää siitä, että maa pyrkii kylvämään kaaosta infrastruktuuriin kohdistuvilla iskuilla.

Ukraina on vastauksena lisännyt omia drooni- ja ohjusiskujaan Venäjän alueelle. Zelenskyin mukaan tämä taktiikka on tuottanut tuloksia ja nostanut polttoaineiden hintoja Venäjällä.

Lisää aiheesta:

Venäjän ohjusiskuissa Ukrainaan kuoli eilen yhteensä kuusi ihmistä – useita haavoittunutVenäjän yöllinen isku Kiovaan: "Kolme kuollut"Venäjä iskee nyt massiivisesti Ukrainan energiasektoriin – miljoona ilman sähköäVenäjältä yksi sodan suurimmista ilmahyökkäyksistä UkrainaanKartta näyttää Venäjän iskun laajuuden Ukrainaan – Puolakin varautunutUkrainassa massiivinen ilmahyökkäys: "Barbaarisia iskuja energiajärjestelmään"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen13:21
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyiltä väkevä rintamaviesti Venäjän kriittisistä kohteista

  • Eilen10:26
    Nobel

    Zelenskyi: Trumpille Nobel, jos hän saa Ukrainaan rauhan

  • ke19:40
    Kulttuuri

    Aleksi Suomesta tuo sodan jäljet ihmisessä kaikkien nähtäville: "Sotilas traumatisoi keskimäärin viisi ihmistä ympärillään"

  • ke17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"

  • ke13:24
    Venäjä

    Venäjä: Aika rauhan saamiseksi Ukrainaan alkaa olla "ohi"