Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työttömyys riivaa miehiä naisia enemmän – työllisyydessä kuitenkin elpymisen merkkejä: "Loivaa nousua – hyvä niin"

9:49Hallituksen työllisyystoimien tehoHallituksen työllisyystoimien teho – studiossa SDP:n kansanedustaja Antti Lindtman ja perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra.
Julkaistu 26.11.2019 09:24

MTV UUTISET – STT

Työllisyysasteen kausi- ja satunnaisvaihtelusta puhdistettu trendi oli lokakuussa 72,7 prosenttia, ilmenee Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksesta.

Työllisiä oli lokakuussa 21 000 enemmän kuin viime vuonna samana ajankohtana. Työllisiä oli yhteensä reilut 2,5 miljoonaa.

Miesten osalta työllisiä oli 8 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. Työllisiä naisia oli 13 000 enemmän kuin viime vuoden lokakuussa.

Samalla työllisyysasteen trendin syyskuun lukema tarkentui alaspäin 72,7 prosenttiin. Aiemmin syyskuun luvuksi oli ilmoitettu 72,8 prosenttia.

Työllisyysasteella tarkoitetaan työllisten osuutta 15–64-vuotiaasta väestöstä.

– Työllisyysasteen trendi pysyi viime kuukauden lukemassa. Työllisyys on kuitenkin odotetusti kasvanut verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan, arvioi Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki tiedotteessa.

Keskuskauppakamarin mukaan työllisyys on 68 000 työllisen päässä pääministeri Antti Rinteen (sd.) hallituksen asettamasta tavoitteesta. Luku käy ilmi Keskuskauppakamarin työllisyystavoitelaskurista, jossa seurataan hallituksen työllisyystavoitteen etenemistä.

– Tammikuussa työllisyysasteen trendi oli 72,4, kun nyt lukema oli kolme kymmenystä korkeampi. Loivaa nousua – hyvä niin, Kotamäki kirjoittaa.

Lue myös: Yle: Aktiivimalli ei lisännyt Kelan tukemien työttömien työllistymistä – vaikutus ansiosidonnaista saaviin epäselvä

Piilotyöttömien määrä laski vuotta aiempaan verrattuna

Työttömyysasteen trendi oli lokakuussa 6,7 prosenttia eli sama kuin syyskuussa. Työttömiä oli työvoimatutkimuksen mukaan lokakuussa 169 000. Vuoden takaiseen verrattuna työttömiä oli siis 3 000 vähemmän.

Työttömyys oli hieman yleisempää miesten keskuudessa. Miehiä oli lokakuussa työttömänä 96 000 ja naisia 73 000. Miesten työttömyysaste oli samaa luokkaa kuin vuosi sitten, eli 6,8 prosenttia. Naisten osalta työttömyysaste laski 0,3 prosenttiyksikköä 5,5 prosenttiin.

Lue myös: Avoimia työpaikkoja lähes 50 000 – vaikeasti täytettävien määrä kasvoi jyrkästi

Nuorista työvoimaan eli työllisiin ja työttömiin kuului yhteensä 284 000. Heistä oli työllisiä 242 000 ja työttömiä 42 000. Kaikkiaan 15–24-vuotiaita nuoria oli lokakuussa 612 000.

Nuorten työttömyysasteen trendi oli lokakuussa 17,3 prosenttia.

Työvoiman ulkopuolella olevia oli lokakuussa noin 1,4 miljoonaa. Tämä oli 15 000 vähemmän kuin edellisvuonna samoihin aikoihin. Näistä oli piilotyöttömiä 121 000, eli 9 000 vähemmän kuin viime vuoden lokakuussa.

Piilotyötön on henkilö, joka haluaisi ansiotyötä ja olisi käytettävissä työhön kahden viikon kuluessa. Hän ei ole kuitenkaan etsinyt työtä aktiivisesti viimeisen neljän viikon aikana. Syitä tähän voivat olla työnhausta luopuminen tai mahdolliset muut syyt kuten esimerkiksi lasten hoito.

Lue myös: Kokoomus nostaisi työllisyyttä leikkaamalla työttömien eduista ja eläkkeistä: "Haluamme, että ihmiset saavat mieluummin töitä kuin työttömyyskorvausta"

Lisää aiheesta:

Työllisten määrä kasvoi vuoden takaiseen verrattunaTyöttömiä tuhansia enemmän kuin vuosi sitten: "Työpaikkojen saatavuudesta ei työllistyminen ole kiinni"Työllisyysaste nousi heinäkuussa korona-aikaa edeltävälle tasolleTyöllisiä oli toukokuussa lähes 140 000 enemmän kuin vuosi sittenTyöllisten määrä noussut lähes 40 000:lla – samaan aikaan myös avointen työpaikkojen määrä kasvanutTyöllisten määrä kasvoi vuoden aikana: Työllisyys parani erityisesti miesten parissa – miehiä silti työttöminä enemmän kuin naisia
TyöllisyysTyöttömyysTyöYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 26.10.05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 21.10.18:16
    Työttömyys

    Työttömyyden kasvu pysähtyi syyskuussa – "Jonkinlaista toivoa on"

  • 21.10.17:00
    Muutosneuvottelut

    Hilla Group aloittaa muutosneuvottelut useissa paikallislehdissä Tunturi-Lapissa ja Kainuussa