Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työterveys aloitti 3. koronarokotteen jakamisen – tämän vuoksi se voi olla epidemiatilanteelle ratkaisevaa

3:14Työterveys aloitti 3. koronarokotteen jakamisen – tämän vuoksi se voi olla epidemiatilanteelle ratkaisevaaYksityiset terveyslaitokset uskovat pystyvänsä auttamaan merkittävästi julkisen puolen resurssipulassa koronarokotusten suhteen. Katso aiheesta lisää tästä!
Julkaistu 27.12.2021 18:07
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Valtioneuvosto kertoi ennen joulua, että kolmansien koronarokotuksien jakaminen laajenee työterveyshuollon piiriin. Muun muassa HUSin alueella työterveyshuolto on valmiudessa jakamaan kolmatta rokotuskierrosta tammikuun alussa.

Joissakin kunnissa kolmannen rokotteen saa jo tänään. Esimerkiksi Terveystalo ja Mehiläinen ovat jo jakaneet muutamille tuhansille työterveysasiakkailleen kolmansia rokotuksia. Ensimmäisiä ja toisia annoksia on jaettu työterveyden kautta jo aiemmin useita kymmeniä tuhansia. 

Työterveys avuksi resurssipulaan

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

Kunnat ja yksityiset työterveystoimijat sopivat aina keskenään rokotuksien ulkoistamisesta työterveydelle. Nyt kun aiemmin voimassa ollut rokotusjärjestys ei ole enää voimassa, voi STM:n mukaan työterveyshuolto aloittaa toden teolla työikäisten rokotukset.

Tämä voisi vapauttaa julkisen puolen koronataakkaa huomattavasti. Esimerkiksi Terveystalolla on sopimukset kolmansista rokotuksista yli sadan kunnan kanssa. Anne Alarotu Terveystalon viestinnästä lupaa, että kaikki Terveystalon 700 000 työterveysasiakasta kyetään rokottamaan.

Tiedotus tärkeää

Mehiläisen liiketoimintajohtaja Johanna Asklöf uskoo, että yksityiset toimijat pystyvät auttamaan merkittävästi julkisen puolen resurssipulassa. 

– On oikein hyvä, että rokotuksiin on otettu mukaan yksityinen terveydenhuolto. Julkisessa terveydenhuollossa erilaiset koronaan liittyvät toimet ovat vieneet paljon resursseja ja on jouduttu jättämään vähemmälle muita tärkeitä toimintoja, Asklöf toteaa.

Asklöfin mukaan vaikutukset voivat näkyä myönteisesti kahdella tavalla, mikäli työikäisiä saadaan rokottautumaan nimenomaan työterveyden kautta. Tärkeintä on, että julkisen puolen resurssit pystytään turvaamaan, mikä on tukalassa koronatilanteessa ratkaisevassa asemassa. 

– Toisaalta, mitä helpommaksi teemme työikäiselle väestölle rokottautumiseen pääsemisen, sitä paremman ja nopeamman kattavuuden saamme kolmanteen rokotekierrokseen.

Työterveyden kautta rokotteen hakemisen ei tarvitse tapahtua omalla paikkakunnalla. Mutta mistä tietää, onko oikeutettu kolmanteen rokoteannokseen työterveyden kautta?

– Työnantajat tiedottavat omalle henkilöstölleen, silloin kun heidän on mahdollista hakea rokote. Myös työterveyshuoltona tiedotamme asiakaskunnalle, joka voi meidän kautta hakeutua rokotukseen. 

Lisää aiheesta:

Työterveyshuolto aloittaa koronarokotukset Uudellamaalla – rokottaminen käynnistyy ensi viikollaMikkeli otti kaikki keinot käyttöön koronarokotusten kiihdyttämiseksi – piikin saa jopa hammaslääkäristäJopa 300 000 työterveyden asiakasta vailla ensimmäistäkään koronarokotusta – tässäkö piilevä joukko rokotuskattavuuden nostamiseen?EK:n ja SAK:n asiantuntijat: Työterveyshuolto pitää ottaa mukaan kolmannelle rokotekierrokselle Espoolaisnuoret ruuhkauttivat rokotuspisteen – 12–15-vuotiaiden koronarokotukset alkoivatKoronarokotukset laajenevat työterveyteen – siihen vaaditaan lakimuutos pikavauhtia: "Työterveyshuollot ovat heti valmiina"
KoronarokotusTyöelämäKotimaaMTV Uutiset Live

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti