Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin mukaan turvapaikanhakijoiden kotouttaminen ei tule olemaan helppoa. Työministeri Jari Lindström sanoo kotouttamisen vievän runsaasti aikaa ja resursseja.
– Kriittinen vaihe on kuntiin sijoittamisessa. Silloin pitää ottaa huomioon henkilön osaaminen, koulutus ja työmahdollisuus. Emme halua, että kaikki turvapaikanhakijat valuvat pääkaupunkiseudulle, vaan työskentelemme sen eteen, että he jäisivät eri puolille Suomea.
Lindström puhui tänään tiedotustilaisuudessaturvapaikanhakijoiden kotouttamisen ja kuntiin ohjauksen suunnitelmasta keväälle 2016.
Monet yritykset innolla mukana
Ely-keskukset ovat käyneet kuntien kanssa alustavia neuvotteluja kuntapaikoista. Osa kunnista on suhtautunut mahdollisiin turvapaikanhakijoihin myönteisesti, osa kielteisesti. Lindströmin mukaan haasteita siellä on vielä edessä. Toistaiseksi kuntien kanssa sovittuja kuntapaikkoja on harvemmalle kuin joka viidennelle.
– Meillä on sopimuksia 80-100 kunnan kanssa. Monet näistä ovat Pohjanmaan suunnalla. Siellä on vahvat perinteet, esimerkiksi vietnamilaisia on sijoitettu aikoinaan alueelle ja he ovat menestyneet hyvin, ylijohtaja Tuija Oivo Työ- ja elinkeinoministeriöstä kertoo.
– Meillä on myös esimerkki erittäin hyvästä yhteistyöstä niin sanotussa kumppanuusohjelmassa, jossa yritykset ovat ilmaisseet halunsa olla auttamisessa mukana. Rakennusalan yritykset ovat esimerkiksi olleet innolla mukana. Meidän poliitikkojen tehtäväksi on lähinnä jäänyt byrokraattisten esteiden poistamisen toiminnan tieltä, Lidström kertoo.
