Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työmarkkinajohtaja Minna Helle: Korona ja metsäteollisuuden esimerkki lisäävät painetta uudistaa sopimusjärjestelmää myös teknologiateollisuudessa

Julkaistu 12.12.2020 16:06
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Koronakokemukset ja metsäteollisuuden esimerkki lisäävät painetta työehtosopimusjärjestelmän uudistamiseen myös teknologiateollisuudessa, totesi työmarkkinajohtaja Minna Helle MTV:n Uutisextrassa.

– On selvää, että jotakin on tehtävä toisin, totesi Helle.

Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle toivoi MTV:n Uutisextran haastattelussa, että alalle helmikuun alussa tulevasta kahden prosentin palkankorotuksesta voitaisiin paikallisesti sopien luopua tai sopia sen tilalle muita järjestelyjä.

Ennen koronaa tehty palkkaratkaisu on monille yrityksille nyt liian kallis. Helteen mukaan palkankorotukset olivat jo alun perin yläkantissa ja koronan tuoma talouden lasku teki niistä yrityksille taakan.

– Tässähän on nyt käynyt niin, että sopimukset tehtiin ennen koronaa, eikä meillä ollut tietoa sen seurauksista. Talouden pohja on pettänyt alta ja yritysten tilanne on erittäin huono - ei kaikkien, mutta todella monien - ja yritysten väliset erot ovat kasvaneet. Siitä huolimatta nämä ratkaisut, jotka tehtiin viime talvena elävät omaa elämäänsä ihan kuin maailmassa ei olisi tapahtunut mitään muutoksia, harmitteli Helle.

Sopimismalliin tarvitaan muutos

Karvaat korona-kokemukset ja metsäteollisuuden päätös luopua kokonaan valtakunnan tason sopimuksista, ovat Helteen mukaan lisänneet paineita sopimismuutoksiin myös teknologiateollisuudessa.

– Paineet uudistuksiin ovat kasvaneet todella kouriintuntuvasti teknologiateollisuuden toimialalla ja metsäteollisuuden päätös on osaltaan niitä myös lisännyt. On selvää, että jotakin pitää tehdä toisin, totesi Helle painokkaasti.

Kysymykseen tarvittavan muutoksen sisällöstä Helteellä ei vielä ollut vastausta.

Nyt teknologiateollisuus pyrkii turvautumaan nykyisissä sopimuksessa oleviin joustomahdollisuuksiin.

– Satsaamme siihen, että teknologiateollisuuden työpaikoilla pystytään tulevien viikkojen aikana tekemään paikallisia palkkaratkaisuja, jotka ovat sekä työnantajan että henkilöstön näkökulmasta hyviä. Sitten sen jälkeen on aika arvioida, että miten tässä onnistuttiin, kuvaili Helle.

Lisää yrityskohtaista sopimista

Teknologiateollisuudessa on jo nyt paljon paikallisen sopimisen mahdollisuuksia. Työmarkkinajohtaja Minna Helle haluaisi edelleen lisätä yrityskohtaisia ratkaisuja. Helle muistuttaa, että teknologiateollisuus kilpailee avoimilla kansainvälisillä markkinoilla

– Kaikkialla muuallakin yritykset ovat olleet henkitoreissaan ja ovat nälkäisiä saamaan uutta kasvua. Jotta tässä kilpailussa voi pärjätä täytyy pystyä tekemään  sellaisia ratkaisuja työpaikoilla, jotka auttavat juuri sen yrityksen pärjäämistä ja asiakashankintaa, mahdollistavat joustoja tilausten mukaan ja niin edelleen, kuvaili Helle.

– Ne paremmat ratkaisut syntyvät työpaikkatasolla, koska siellä puhutaan niistä oikeista ongelmista. Välillä näissä valtakunnan -tason pöydissä ollaan jossain ihan toisessa todellisuudessa, napautti Helle.

Teknologiateollisuuden seuraavat palkka- ja työehtoneuvottelut alkavat ensi vuoden lopulla. Silloin voidaan keskustella myös sopimisen uusista malleista, jos osapuolet niin haluavat.

Lisää aiheesta:

AKT valmis painostustoimiin, jos teknologiateollisuuden aiheuttama jumi palkkaneuvotteluille ei muutoin aukeaTyönantajat haluaisivat, että teollisuuden palkankorotukset voisi jopa perua, jos olosuhteet muuttuvat – työntekijäpuolen mielestä lomautukset riittävätTeollisuusliiton Aalto: Yrityspomojen ja työntekijöiden palkkaeroihin pitää puuttua – tässä on hänen ehdotuksensaAnalyysi: Kuinka suuren yleisen palkankorotuksen voit saada ja tuleeko lakkoja? – Tämä Tes-neuvotteluista tiedetään nytTeollisuusliiton Riku Aalto: Yleinen palkkalinja voi jäädä syntymättä, jos teknologiateollisuuden neuvottelut puuroutuvatLakkouhka leijuu yhä ilmassa palkkakiistan vuoksi – Teollisuusliiton Aalto työnantajan tarjouksesta: "Se on niin marginaalinen, etten kehtaisi mennä esittämään sellaista julkisuuteen"
TyömarkkinatTyöPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työmarkkinat
  • 10.12.06:05
    Työelämä

    Nyt löytyi asia, jossa ei noudateta lakia – missään Suomessa

  • 25.11.10:24
    Työttömyys

    Suomen työttömyysluvuista huomattiin hämmentävä ilmiö

  • 24.11.14:32
    Maahanmuutto

    Maahanmuuttovirasto: Uusien työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä väheni merkittävästi

  • 12.11.16:08
    Kela

    Kelan pääluottamusmies ihmettelee pääjohtaja Lehtosen puheita: "Koemme loukkauksena"

  • 7.11.19:38
    Politiikka

    Kovatuloisia huippuosaajia houkutellaan takaisin Suomeen rahalla – näin veroporkkana toimisi