Suomessa hytistään koko viikko etelää myöten kovissa pakkasissa. Kylmin ilmamassa saapuu idästä keskiviikoksi.
– Keskiviikko näyttää tällä hetkellä jo hyvinkin kylmältä päivältä. Etelässä torstai tulee olemaan viikon kylmin päivä, ennustaa Forecan päivystävä meteorologi Riikka Lahtinen.
Pohjois-Suomessa ja itärajalla lämpötila saattaa paikoin laskea jopa 40 miinusasteeseen viikon puolessa välissä.
2:37
Tänään aamulla etelässä on saatu ajoittaisia lumisateita ja lämpötilat ovat yleisesti olleet miinus 10 pakkasasteen tuntumassa tai yli. Keski-Suomessa on vielä kireämpää pakkasta ja pohjoisessa jopa 26 pakkasastetta.
– Ensi yönä pakkanen kiristyy lisää, mutta tämä riippuu vielä pilvisyydestä, kertoo Lahtinen.
Jos pakkanen paukkuukin, niin tuuli lisää entisestään sen purevuutta.
– Tuuli purevoittaa pakkasta koko maassa. Esimerkiksi Helsingissä on nyt aamulla -15 astetta ja tuulta noin viisi metriä sekunnissa. Tämä tuntuu samalta kuin lähes 25-asteinen pakkanen tyynellä säällä.
