Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tutustu labradorinnoutaja Juttaan, josta tuli huumeita etsivä tullikoira: ”Avoin, rohkea ja jopa hieman röyhkeä”

0:50Labradorinnoutaja Jutta valmistui tullikoiraksi – näin huumausaineiden etsintä sujuuKatso videolta, miten huumausaineiden etsintä sujuu Jutalta!
Julkaistu 01.06.2020 22:30
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Venäjän tullin lahjoittama labrodorinnoutaja Suomen tullille on valmistunut tänään huumausaineiden etsintään erikoistuneeksi tullikoiraksi. Jutta-niminen koiranpentu lahjoitettiin Suomen tullille vuosi sitten 25-vuotisen yhteistyön kunniaksi. Jutan työskentelypaikka on Helsinki-Vantaan lentokentällä.

Juttaa on nyt vuoden ajan koulutettu huumausaineiden etsintään erikoistuneeksi tullikoiraksi. Tulli kertoo tiedotteessaan, että koulutus päättyi tänään tasokokeeseen, jonka Jutta läpäisi valmistuen virallisesti tullikoiraksi. Lisäksi eläinlääkäri on todennut Jutan tullikoiran työhön sopivaksi.

Helsinki-Vantaan lentoasemalla Jutan työ-ympäristö muodostuu matkustaja-, posti- ja rahtiliikenteen valvonnasta. Sen muita tehtäviä ovat Tullin rikostorjunnan ja muiden yhteistyöviranomaisten tukeminen.

LEHTIKUVA: Tullikoira Jutta
Venäjän tullin lahjoittama labradorinnoutaja Jutta ja koiraohjaaja Jussi Planting Tullin koirakoululla Kirkkonummella 1. kesäkuuta 2020.Lehtikuva

– Luonteeltaan Jutta on avoin, itsenäinen, rohkea ja joskus jopa hieman röyhkeä. Sillä on erittäin suuri ruokahalu, ja ruoan eteen Jutta tekee kaikkensa, koiranohjaaja Jussi Planting kertoo. 

Tullissa työskentelee tällä hetkellä noin 50 tullikoiraa, joiden tehtävänä on paljastaa tavaravirroista kiellettyjä ja rajoitettuja tavaroita. Suurin osa tullikoirista on koulutettu etsimään huumausaineita. Lisäksi tullikoirat etsivät savukkeita, nuuskaa, käteistä rahaa, eläinperäisiä elintarvikkeita, aseita ja räjähteitä.

TulliVenäjäKoiratKotimaa
Toimittajan kuva
Jari Heikkilä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

IS: Fitburg-aluksen kyljessä natsi-Saksasta tuttu tunnusPoliisilta uutta tietoa Fitburg-tapauksestaKaksi Fitburgin miehistön jäsentä pidätettyPoliisi kertoo, miten se toimii pimeissä verkoissa: "Lääkkeet löytyvät tästä combosta"Lemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"Venäjän sudet tappavat joulupukin poroja enemmän kuin koskaan – CNN tapasi Kuusamossa katkeran poroisännän

Tuoreimmat aiheesta

Tulli
  • 8.1.10:00
    Nikotiinipussit

    Tulli: Nikotiinipussien maahantuontiin lisää rajoituksia

  • 10.12.202508:35
    Huomenta Suomi

    Vuoden tullikoira Rico on löytänyt laukuista kamelinlihaa, sianpään ja pakastetun pingviinin

  • 08.12.202522:25
    Joulu

    Pakettiruuhka pahimmillaan – uusi temutusvaroitus tullilta: "Ei ole ihan tervettä se"

  • 27.11.202514:08
    Koirat

    Kuvat: Karvaiset sankarit Hero, Rico, Aava, Ragnar ja Peetu palkittiin

  • 26.11.202517:38
    Huumori

    "Ihmistä lähellä": Tulli ei häpeile kumihanskaviesteillään