Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus vahvistaa dementian koronavirustartunnan riskitekijäksi

7:42Miten muistisairauden erottaa tavallisesta muistamattomuudesta?Katso myös: Mistä muistisairauden tunnistaa? Miksi lääkäriin menoa ei kannata viivytellä? Mitä voi tehdä, jos läheinen kieltäytyy menemästä muistitestiin? Miten muistisairauden etenemistä voi hidastaa? Yleislääketieteen erikoislääkäri Ari Rosenvall puhui aiheesta Hyvää Elämää -ohjelmassa huhtikuussa 2017.
Julkaistu 17.02.2021 14:35

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Dementiaa potevat sairastuvat koronavirustartuntaan noin kaksi kertaa muita todennäköisemmin, tuore tutkimus osoittaa. He myös menehtyvät siihen muita todennäköisemmin.

Tutkimuksen havainnot perustuvat lähes 62 miljoonan yhdysvaltalaisaikuisen terveysrekisteritietoihin. Heistä noin miljoona sairasti dementiaa, 16 000 oli saanut koronavirustartunnan ja 800:lla oli kummatkin.

Dementiapotilaiden riski saada koronavirustartunta oli kaksi kertaa suurempi kuin samanikäisten, joilla ei ollut dementiaa. Riski oli vielä suurempi afroamerikkalaisilla dementiaa sairastavilla. He sairastuivat kolme kertaa todennäköisemmin kuin valkoihoiset dementiapotilaat.

Kaikista seuratuista 25 prosenttia joutui sairaalahoitoon koronavirustartunnan vuoksi, mutta dementiapotilaista niin kävi lähes 60 prosentille. Dementiapotilaista 20 prosenttia menehtyi koronavirustartuntaan, mikä oli nelinkertaisesti muihin verrattuna.

Yhdysvaltalaishavainnot vahvistavat näyttöä, jonka mukaan dementia on koronavirustartunnan riskitekijä. Tutkijat eivät pysty sanomaan, mistä riski tarkalleen johtuu, mutta mahdollisia selityksiä on useita. Dementiaa sairastavan aivojen veri-aivoeste on heikentynyt, minkä vuoksi virukset saattavat päästä aivoihin helpommin ja aiheuttaa pahemman taudin. Muistisairaat potevat usein myös muita koronavirustartunnan riskitekijöiksi tiedettyjä sairauksia eivätkä välttämättä kykene suojautumaan tartunnoilta yhtä hyvin kuin muut.

Tutkimus julkaistiin Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association -lehdessä.

Lue myös: Lisää outoja koronaoireita paljastumassa – brittiprofessori varoittaa: "Näkyy lisääntyvissä määrin"

Copyright Duodecim 2021. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tämä on tutkijoiden mukaan merkki koronapotilaan huonosta ennusteestaTutkimus: Sairastettu korona lisää näiden mielenterveysongelmien riskiäKaksi tutkimusta paljastavat, millainen riski korona on HIV-potilailleKoronavirus voi olla vaarallisempi mielialahäiriöistä kärsivilleTutkimus: Korona altistaa aivoverenkiertohäiriöille – potilailla jopa kuusinkertainen kuolleisuusKaru tutkimus paljastaa, millaisia seurauksia aivoinfarktilla on koronatartunnan saaneille – useita selittäviä tekijöitä
KoronavirusDementiaMuistisairaudetTutkimustuloksetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin