Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Kiinteää ruokaa jo neljän kuukauden iästä – täysimetys ei olekaan hyvästä?

Shutterstock
Julkaistu 19.03.2015 12:12

MTV LIFESTYLE

Vauvojen ruokailusuositukset saattavat muuttua kokonaan. Nykyisten suositusten aikana allergiat ja atooppiset ihottumat ovat lisääntyneet.

Kiinteiden ruokien antamista jo nelikuukautiselle tutkitaan nyt Oulun yliopistossa. Tähän asti täysimetystä on kehotettu jatkamaan, kunnes lapsi on puoli vuotta vanha.

Oulun yliopiston dosentti, lastenlääkäri Petri Kulmalan mukaan tiettyjen ruoka-aineiden välttäminen raskauden ja imetyksen aikana ei ole tuonut haluttua tulosta. Kulmalan mukaan allergiat ja atooppiset ihottumat ovat päinvastoin lisääntyneet.

Käynnissä olevassa INTO-tutkimuksessa vanhempia ohjeistetaan aloittamaan kiinteän ruuan antaminen jo neljän kuukauden ikäiselle lapselle. Tavoitteena on, että lapsi pääsisi kosketuksiin kaikkien tavallisimpien ruoka-aineiden kanssa jo puolen vuoden ikään mennessä. Vastasyntyneen lapsen suolisto kehittyy voimakkaasti ensimmäisen elinvuoden aikana.

Tutkimuksen yhtenä tavoitteena on myös selkeyttää neuvoloiden ohjeistuksia ja antaa vanhemmille oikeanlaista tietoa siitä, mikä on vaaraton ruokakokeilun oire ja milloin kyse on lääkärinkäyntiä vaativa ruoka-aineallergia.

Ensi vuonna selviää nopeuttaako kiinteiden ruokien järjestelmällinen aloitus neljän kuukauden iässä sietokyvyn kehittymistä ja väheneekö ruoka-aineiden määrä.

Aiheesta kertoi ensin Helsingin Sanomat.

Lähde: Oulun yliopisto

kysely

Lisää aiheesta:

Imetysdieetti pelasti Niinan, 23, vauva-arjen, mutta kannattaako imettävän äidin rajoittaa ruokavaliotaan? – "Ei pidä liian nopeasti tehdä johtopäätöstä, että..."Asiantuntijoilta uudet suositukset lapsen allergioiden ehkäisemiseen – näitä ruokia kannattaa tarjota jo alle puolivuotiaalleTutkimus: Kiinteä ruoka parantaa vauvan untaKiinteää ruokaa jo 3 kuukauden iässä? Tutkimus: Hyötyä niin lapselle kuin vanhemmillekinHätkähdyttävä tutkimustulos: Kuuden kuukauden täysimetyksestä voikin olla haittaa vauvalleTHL suosittelee foolihappoa raskaana oleville – salmiakista ja lakritsista olisi luovuttava
LapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 30.10.08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • 29.10.17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 28.10.15:07
    Nuoret

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 28.10.08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida