Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijat kohtasivat äärimmäisen harvinaisen, todella kauniin linnun: "Kuin olisi nähnyt yksisarvisen"

Carnegie Museum of Natural History, Annie Lindsay
Julkaistu 13.10.2020 23:23
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Carnegien luonnonhistoriallisen museon tutkijat kohtasivat syyskuussa jotakin hyvin harvinaista Yhdysvalloissa Pennsylvaniassa. Museo kertoi asiasta tiedotteessa. 

Tutkijoiden verkkoon tarttui punarintakardinaali, joka on puoliksi naaras, puoliksi uros. Harvinaista ilmiötä kutsutaan gynandromorfiaksi.

Tässä tapauksessa lintu on ikään kuin jakautunut kahtia pystysuunnassa, toinen puoli on urosta, toinen naarasta. 

Ulkoisesti erikoisuuden huomaa väristä, toiselta puolen kardinaali on urokselle ominaisesti punertava, toiselta puolin keltainen, niin kuin naaraat. 

Lintu rengastettiin ja vapautettiin takaisin luontoon.

"Kuin yksisarvinen"

64 vuoden tutkimuksen aikana, tutkimuskeskukselle on sattunut kohdalle vajaa kymmenen vastaavanlaista tapausta. 

– Koko tiimi oli hyvin innoissaan päästessään näkemään tuollaisen harvinaisuuden läheltä, kertoo rengastusohjelmasta vastaava Annie Lindsay.

– Yksi tiimiläinen kuvaili näkemäänsä, niin kuin olisi nähnyt yksisarvisen. Toinen kertoi adrenaliinin virrannen jonkin noin merkittävän näkemisestä. 

Gynandromorfia ei ole vaarallista. Kysymys herää kuitenkin siitä, voiko lintu lisääntyä. Linnun naaraspuolella on munasarja, joten periaatteessa se voisi tuottaa jälkeläisiä. Mikäli lintu laulaa kuin uros, se voisi houkutella naaraita ja päästä parittelemaan.

Lisää aiheesta:

"Se on auwo!" – Tutkijat löysivät linnun, jonka luultiin kuolleen sukupuuttoon 140 vuotta sitten"Tuntuu, kuin olisimme löytäneet yksisarvisen" – viimeksi 140 vuotta sitten nähty erikoisesti hyppelevä fasaanikyyhky ilmaantui kameroiden eteenJacinta huomasi veden alla hehkuvan "peiton" – ymmärsi pian, miten onnekas hän oli: "Epäilen vahvasti, etten näe lajia enää koskaan"Harvinainen löytö: Tämä lintu on puoliksi naaras ja puoliksi koiras62-vuotias käärmenaaras lisääntyi, vaikkei ole ollut uroksen lähellä vuosiin – eläintarhan väki täysin ällistynytSuomessa tapahtui tiedemaailmaa hätkähdyttänyt ihme – varaanin poikanen syntyi neitseellisesti: "Maailman ensimmäinen tapaus"
YhdysvallatLuonto ja eläimetTiedeUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen23:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin armahtama kongressihyökkääjä pidätettiin tappouhkauksen takia

  • Eilen11:07
    Joe Biden

    Joe Bidenin syövästä uutta tietoa – tytär julkaisi koskettavan päivityksen

  • Eilen07:59
    Ulkomaat

    Oikeus: Trumpin hallinnolla lupa lähettää kansalliskaarti Oregoniin

  • Eilen06:24
    Israelin ja Hamasin sota

    New York Times: Trumpin hallinto pelkää Netanjahun vetäytyvän aseleposopimuksesta

  • ma18:17
    Trumpin Yhdysvallat

    Merijalkaväki ampui kovilla valtatien yli – Trumpin arkkivihollisen huoli kävi toteen