Tänään uutisiin noussutta maapallon ulkopuolelta löytynyttä mystistä radiosignaalia ei ole tiettävästi pystytty havainnoimaan kuin yhden kerran. Signaalin varmentaminen onkin tiedemiesten seuraava tehtävä.
Turun yliopiston tähtitieteen dosentin, eksoplaneetta-asiantuntija Harry Lehdon, mukaan signaali pitäisi nyt löytyä uudelleen, jotta siihen voitaisiin suhtautua vakavasti.
– Myös maaperäiset signaalin lähteet pitäisi sulkea pois. Taajuus on nimittäin lähellä digi-tv:n taajuuksia. Myös kaikki muut signaalin lähteet kuten sotilaalliset ja kaupalliset signaalien aiheuttajat pitäisi pystyä sulkemaan pois, Lehto sanoo.
Lehto kertoo MTV uutisten haastattelussa myös tapauksesta, jossa ulkoavaruuden radiosignaaliksi arvioitu viesti olikin mikroaaltouunin aiheuttama.
2:41
Havainnon tehnyt teleskooppi "asiallinen"
Lehdon mukaan tämänkertaisen havainnon tehnyt Kaukasusvuorten pohjoispuolella olevalla tasangolla sijaitseva teleskooppi on asiallinen tämänkaltaiseen tutkimukseen. Sen läpimitta on 600 metriä.

