Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turvapaikanhakijoilla jo lähes 200 majapaikkaa – Vaivion hätämajoituksesta lähdettiin itku kurkussa

2:57Lähes 200 yksikköä perustettu
Julkaistu 13.11.2015 19:18
Toimittajan kuva

Keimo Lehtiniemi

keimo.lehtiniemi@mtv.fi

Turvapaikanhakijoiden majoitusyksiköiden määrä on moninkertaistunut syksyn aikana. Kaikkiaan Suomessa on käytössä juuri nyt yli 180 erilaista majoituspaikkaa.

Väliaikaisia hätämajoitusyksiköitä suljetaan ja uusia perustetaan jatkuvana virtana. Pula sopivista tiloista on krooninen. Vastaanottokeskuksiksi valittavien tilojen pitäisi kaiken lisäksi olla vielä pitkäaikaiseen oleskeluun soveltuvia.

Kirkolla paljon kiinteistöjä

Suomessa onkin menossa ennennäkemätön kiinteistöruletti. Aikuisille ja perheille tarkoitettuja vastaanottoyksiköitä on 120 ja alaikäisille varattuja yksiköitä yli 60.

Joensuun seurakuntayhtymän Vaivion leirikeskus oli käytössä parisen kuukautta, mutta nyt ovet ovat sulkeutumassa.

– Me on tehty sopimus SPR:n kanssa marraskuun loppupuolelle ja me tarvitaan tämä kurssikeskus takaisin omaan käyttöön, valittelee Joensuun seurakunnan kirkkoherra Petri Rask.

Joensuun evankelisluterilaisella seurakunnalla on kosolti kiinteistöjä myös myynnissä ja vuokrattavana, mutta niistä ei ole apua akuuttiin tarpeeseen.

– Ne ovat liian pieniä tai eivät sovellu majoituskäyttöön.

Seurakunta on palkannut hätämajoitusta varten henkilökuntaa. Lyhyessä ajassa on tehty mitä voitu.

– Kirkolla on tässä meidätkin yllättänessä tilanteessa perinteinen rooli. Muukalainen on otettava vastaan, Rask korostaa.

Hätämajoitus hyvä paikka

Irakilaisperheet lähtivät Vaiviosta surullisina ahtaampaan paikkaan Kiteelle.

– Ihmisiä on paljon ja perheille on Kiteellä vähän tilaa. Siellä on meille vain yksi kylpyhuone ja yksi keittiö. Se ei ole hyvä asia. Täällä olisi ollut parempi, murehtii Mays Nameer ja kannattelee sylissään Yahya -poikaansa.

– Me on yritetty lohduttaa, että seuraava paikka on huomattavasti pysyvämpi kuin tämä hätämajoituskeskus. Kun pääsee kotiutumaan niin kyllä se elämä sitten alkaa rullaamaan ja lapset pääsee kouluun, ohjaaja Heidi Brand kannustaa.

Ensilumi toi riemun

akks

Vaikka ei olisi ikinä lunta nähnyt, lapsi tietää heti miten lumisotaa leikitään. Ja vähän isommatkin sen taitavat. Irakilaisten viimeisen aamun Vaivion hätämajoitusyksikössä kuorrutti ensilumi.

Syntyi lumipalloja, lumiukko ja märkiä vaatteita. Osa intoili sohjossa sandaaleilla.

– Ilmeistä päätellen oli hauskaa vaikka en ymmärtänyt kyllä yhtään mitä siellä puhuttiin, nauraa Brand silmälaseja kuivatessaan.

Noin 5-vuotias irakilaistyttö tapailee tuttua lastenlaulua matkalaukkujen, muovipussien ja kangaskassien sekasorron keskellä. Sen on hänelle opettanut joku monista vapaaehtoistyöntekijöistä muutaman viikon aikana.

– Tuiki, tuiki tähtönen, sanat erottuvat irakilaisen aksentin alta.

Kiitoslaulun jälkeen tyttö perheineen suuntasi Kiteelle. Siellä odotetaan kuukausia suomalaisviranomaisten turvapaikkaratkaisua.

kol

Vaiviossa syntyi vauva

Nameerin perheen äiti on ollut Irakissa sairaanhoitajana ja isä tietokoneohjelmoijana.

– Jos palaamme Irakiin meidät tapetaan. Emme tarkkaan tiedä ketä terroristit ovat, mutta siellä on ihmisiä, jotka eivät pidä meistä, sanoo Mays Nameer.

Perhe ei ole ollut vielä poliisin tai maahanmuuttoviranomaisten puhuttelussa. Sinne pääsyä odotetaan hartaasti.

– Ihmiset puhuvat, että se kestää neljä tai kahdeksan kuukautta. On vain odotettava.

Vaiviossa irakilaisryhmään kuuluneeseen perheeseen ehti syntyä vauvakin. Elämä Suomessa alkoi reilun kolmen kilon painoisena.

Lisää aiheesta:

Alexandra ja Niko majoittavat parikymmentä sotaa paennutta ukrainalaisia Vihdissä: "Heillä oli vain vaatteet päällään"Järvenpääläisperhe majoitti kotiinsa 20-vuotiaan Issan – Suomi on Euroopan kärkimaa turvapaikanhakijoiden kotimajoituksessaSynnytys käynnistyi vastaanottokeskuksessa kesken joulutalkoiden – "Synnyt keskelle turvaa"MTV Uutiset Lapissa: Omar toi poikansa turvaan pohjoiseen - paukkupakkaset arjen riesanaVastaanottokeskuksessa Kauhavalla ei löysäillä: ”Kuri ja järjestys luovat turvaa”Kuvat: Pakolaiskriisin lasten kasvot – MTV tapasi turvapaikkaa hakevia perheitä Vihdissä
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 10.7.17:48
    EU

    Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta

  • 11.6.22:20
    Puola

    Puola saattaa aloittaa rajatarkastukset Saksan rajalla tänä kesänä

  • 10.6.16:17
    EU

    EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäys