Kahdesti tänä vuonna naisten 100 metrin aitojen Suomen ennätystä parantanut Nooralotta Neziri tavoittelee voittoa keskiviikkona Turussa järjestettävissä Paavo Nurmen kisoissa.
Kuortaneella 12,81 juossut Neziri saa Turussa vastaansa kuusi muuta kolmentoista sekunnin rajan alittajaa.
- Voitto on tavoitteena, ja ihanneaika olisi 12,80:n paikkeilla, kertoi Neziri kisan aattopäivänä.
- Kova kilpailutahti on väsyttänyt, ja siksi juoksin Kuortaneellakin vain yhden juoksun. Kroppa tuntuu kuitenkin ihan hyvältä, ja Turun kisan jälkeen on sopivasti viikko aikaa EM-starttiin.
Timanttiliigaan tähyävä Paavo Nurmen kisat on saanut Turun urheilupuistoon mittavan kansainvälisen urheilijakaartin. Kaikkiaan ulkomaisia urheilijoita on lähes 130 noin viidestäkymmenestä maasta.
Nikkasen kramppi hellitti
Naisten seiväshypyssä Minna Nikkanen ja Wilma Murto havittelevat tänä vuonna 478 hypänneen Sveitsin Nicole Büchlerin päänahkaa. Nikkanen joutui jättämään Kuortaneen eliittikisat väliin selkäkrampin takia.
- Lapinlahden kisojen jälkeen selkä kramppasi. Onneksi sain nopeasti hyvää fysiatrista hoitoa, mutta Kuortaneen kisat oli pakko jättää väliin, Nikkanen totesi.
Nikkanen on kuitenkin luottavainen EM-kisojen suhteen.
- Selkä tuntui harjoituksissa jo ihan hyvältä, ja Nurmen kisat on sopiva kenraali Amsterdamia varten.
