Yleisurheilun eliittikisasarjan avaus jäi vaille odotettua loppuhuipennusta perjantaina Lahdessa.
Aitajuoksija Nooralotta Neziri tähtäsi 13 sekunnin suoritukseen 100 metrillä, mutta aikaa hupeni matkalla yllättävästi.
Verkkaisesti startannut Neziri aitoi nigerialaisen Lindsay Lindleyn perässä maaliin ajassa 13,44, jota ei oikein selittänyt edes hienoinen vastatuuli.
- Nolottavan huono aika. Tästä jäi vain parannettavaa, Neziri puuskahti maalissa.
Viime vuonna Neziri aloitti kotimaan kilpailukauden ajalla 13,49 ja juoksi jo juhannuksena SE-lukemat 12,81.
- Minulla on ollut tapana parantaa aikojani aika reilusti kauden avauskilpailuista. Nyt nopeus ei ole ollut vielä treeneissäkään kovin korkealla tasolla. Se paranee, kun keho herkistyy, Neziri laskeskeli.
- Uskon, että pystyn paljon parempaan jo tiistaina Paavo Nurmen kisoissa Turussa. Siellä on odotettavissa vielä kovempi kisa kuin täällä.
Neziri kokeili vauhtiaan jo sunnuntaina Raaseporissa, mutta yritys jäi suutariksi. Neziri kompastui kesken matkan ja kumautti päänsä pahasti aitaan.
- Se vaikutti vielä keskiviikkona. Tein juoksutreenin, ja siitä tuli tosi paha olo. Tänään se ei sentään enää vaikuttanut.
