Turkkilaismedia suitsuttaa Sanna Marinia – "Suhtautuu asioihin kylmäpäisesti"
Turkkilainen Hürriet-lehti kehuu vuolaasti pääministeri Sanna Marinia. Lehti kuuluu maan suurimpiin.
Keskiviikkona 1. helmikuuta julkaistussa jutussaan kerrotaan, että Suomen keskusrikospoliisi on ilmoittanut, ettei Suomessa ”suvaita” pyhien kirjojen polttamista eikä Ruotsin ja Tanskan kaltaisia mielenosoituksia.
– Suomen laissa jumalanpilkasta voidaan tuomita jopa kuuden kuukauden vankeuteen, lehti kirjoittaa.
Lue myös: Turkin ulkoministeri Cavusoglu: Turkki ei ole erottamassa Suomen ja Ruotsin Nato-polkuja toisistaan
"Marin on tunnettu siitä, että hän suhtautuu asioihin kylmäpäisesti"
Lisäksi lehti toteaa, että Suomessa on vähemmän ”terroristijärjestöjä” kuin naapurimaassamme Ruotsissa, ja tämä on osaltaan pääministeri Marinin ansiota.
– Marin on tunnettu siitä, että hän suhtautuu asioihin kylmäpäisesti eikä anna lausuntoja, jotka voisivat heikentää Nato-jäsenyysprosessia. Samalla hän on kuitenkin sitoutunut periaatteisiinsa, lehti kirjoittaa.
Lehdessä kuitenkin siteerataan Marinin lausuntoa siitä, että Suomi haluaa edetä Nato-jäsenyydessään Ruotsin kanssa samanaikaisesti.
– Haimme Natoon yhtä aikaa Ruotsin kanssa ja totta kai, yhtäaikainen hyväksyminen on molempien maiden etu, lehti siteeraa Marinia.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.
Uusimmat
-
22:57
Ben Blood otti itse kantaa kohutilanteeseen – "Hän kaatui, pelottava haaveri"
-
22:54
Loton huikea 7,7 miljoonan euron voittorivi pelattiin Jyväskylässä
-
22:51
HS: Vihreiden ehdokas Kasper Kivistö kertoo tulleensa nuorten pahoinpitelemäksi hississä – lyötiin nyrkillä niskaan ja potkaistiin selkään
-
22:31
Israelissa mielenosoitukset jatkuvat hallituksen lykkäämää lakiuudistusprosessia vastaan
-
22:16
Lotossa yksi täysosuma! 7 700 000 euroa lähti jakoon – Tässä oikea rivi
-
22:06
Näin autismikirjo voi vaikuttaa parisuhteeseen ja seksiin – "Tarvitaan suoria sanoja"
-
22:06
Pia Lamberg ihastuttaa yhteiskuvalla pienen Kai-poikansa kanssa: "Kaikkeni"
-
22:01
Ukrainan viranomaislähteet: Pieni vauva kuollut Venäjän pommituksessa Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
21:58
Max Verstappenilta kovaa tekstiä F1:n suuntaan, uhkaa jopa lopettamisella – "Siinä tapauksessa en ole täällä pitkään"
-
21:44
Tapparan tähtipakki hämmästelee Liigan jatkuvaa ohjelmaongelmaa – "Luulisi, ettei olisi niin pirun vaikeaa!"
-
21:31
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 18 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
21:14
Turengissa huutokaupataan todellinen erikoisuus – meklarikin häkeltyi: "Kyllä tässä kohtaa raavin vartin ohimoani"
-
21:06
Pelicansin Ilves-voitossa yksinkertainen kaava – se liittyi Lukas Jasekiin ja Iikka Kangasniemeen
-
21:04
Ilves-tähden pelottavasti laitaan jyrännyt Ben Blood joutuu kurinpitokäsittelyyn – myös Tappara-pakin taklaus syyniin
-
21:02
Stephen “tWitch” Bossin leski Allison juhli poikansa syntymäpäivää – perheen ensimmäinen vuosipäiväjuhla isän poismenon jälkeen
-
20:54
Micke-Max Åsten makusteli maalillaan ja lähetti terveiset Tampereen finaalifiilistelijöille
-
20:25
Lumivyöryvaara jatkuu Pohjois-Norjassa: Useita alueita evakuoitu
-
20:20
Pitääkö kumppanin kanssa puhua siitä, ketä äänestää? Lukijaraati vastaa
-
20:18
Kammottava hetki keskeltä tornadoa tallentui kameraan Yhdysvalloissa – puut kaatuvat ympärillä: "Pyhä jysäys!"
-
19:52
MTV:n vaaliasiantuntija: Hallitusneuvotteluista tulossa erityisen vaikeat, jos perussuomalaiset nousee suurimmaksi puolueeksi
-
Lataa lisää