Ruotsin ja samalla myös Suomen Nato-tie mutkistui entisestään, kun Turkki suuttui Ruotsille Koraanin polttamisesta. Turkki on jäädyttänyt neuvottelut Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä toistaiseksi. Helsingin kaupunginvaltuutetun ja entisen kansanedustajan Ozan Yanarin mielestä Turkki hyötyy siitä, että Nato-neuvotteluja pitkitetään.
Edeltävinä kuukausina maat ovat käyneet neuvotteluja, joskin laihoin tuloksin. Koraanin polton jälkeen neuvottelut on pistetty kokonaan jäihin. Ainakin toistaiseksi.
Moni asiantuntija on arvioinut, että tilanteeseen ei ole odotettavissa ratkaisua ennen vaaleja. Näin uskoo myös Yanar.
– Turkilla saattaa olla motiivi pidentää näitä neuvotteluja. Turkin hallinto hyötyy selvästi siitä, että he omasta mielestään pysyvät kovana eurooppalaisia ja yhdysvaltalaisia vastaan.
Viime viikkoina on nähty niin koraanin poltto kuin Turkin presidentti Erdogania esittävän nuken roikottaminen Tukholmassa. Nämä molemmat tapaukset nähtiin Ruotsissa, mutta kyllä Suomessakin on osattu kohauttaa. Nimittäin Ville Rannan Iltalehdessä julkaistu pilapiirros Erdoganista nosti oman kohunsa Turkissa.
Helsingin kaupunginvaltuutettu on seurannut tiiviisti sitä, millaista Nato-keskustelua käydään turkkilaisessa mediassa. Suomi jää Ruotsin varjoon, kerrankin ehkä hyvässä mielessä.
– Turkin mediassa puhutaan todella paljon Ruotsista. Suomesta puhutaan sivulauseissa ja puhutaan vähän sillä tavalla, että eihän Suomi ole ongelmallinen maa, että heidän kanssaan saataisiin nämä asiat hoidettua. Mutta Ruotsista käytetään kovaakin kieltä.
Kovilla puheilla Yanar tarkoittaa sitä, että viime päivinä mediassa on entisestään korostunut uhkaus poliittisten päättäjien keskuudessa siitä, että Nato-hakemusta ei voida hyväksyä, jos ”tämä tilanne jatkuu näin”.

