Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turhautunut Petteri Orpo näreissään Rinteen ja Sipilän yöllisistä salakeskusteluista: "Poikkeuksellista – en muista vastaavaa"

3:18Orpo yllättyi ja pettyi Rinteen paljastuksesta, että Sipilä ehdotti SDP:lle hallitusyhteistyötä kesken kauden –"Kyllähän se hyvin poikkeuksellista on"Video: Petteri Orpo yllättyi ja pettyi Rinteen paljastuksesta kesän 2017 salakeskusteluja koskien.
Julkaistu 24.10.2019 12:14(Päivitetty 24.10.2019 15:36)
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

EevaLehtimaki

Kokoomuksen puheenjohtaja ja entinen valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) arvostelee kovasanaisesti entisen hallituskumppanin ja pääministeri Juha Sipilän (kesk.) toimintaa kokoomuksen selän takana sote-uudistukseen liittyen.

Tuoreen kirjan Antti Rinne – koko tarina mukaan Sipilä houkutteli salaisessa tapaamisessa heinäkuussa 2017 Antti Rinteen (sd.) kanssa oppositiopuolue SDP:tä hallitukseen.

– Minusta on poikkeuksellista, että pääministeripuolue käy yön pimeinä tunteina kokoomuksen selän takana Porin yössä keskusteluja hallituskumppanin vaihtamisesta. En muista vastaavaa tapahtumaa, Orpo sanoo MTV Uutisille.

Orpo sanoo kuulleensa aiemmin huhuja, että keskusteluja on käyty. Nykyinen oppositiojohtaja ei ole lukenut tuoretta kirjaa, mutta pitää paljastusta aikamoisena uutisena, nyt kun siitä on mustaa valkoisella.

Kokoomuspoliitikko kertoo keskustelleensa kirjasta Sipilän kanssa "hyvin lyhyesti" ulkoasiainvaliokunnan kokouksen yhteydessä.

– Hän vain totesi, että kirja ei pidä paikkaansa, mutta se oli hyvin lyhyt keskustelu.

"Tämä on turhauttavaa"

Antti Rinteen mukaan Juha Sipilä ehdotti Porin Vaakunassa, että puolueet toteuttaisivat yhdessä sote-uudistuksen ilman valinnanvapautta. Samalla SDP nousisi hallitukseen ja kokoomus jätettäisiin oppositioon.

Orpon mukaan keskusta oli valmis vaarantamaan hallituksen uudistukset sekä talous- ja työllisyyslinjan, koska sote-uudistuksen maakuntahallinto oli sille niin keskeinen hanke.

– Maakuntahallinnon eteneminen oli jumissa. Sipilä oli valmis pistämään talous- ja työllisyyspolitiikan sivuun, koska halusi maakuntahimmelin.

Orpo pitää keskustan toimintatapaa turhauttavana.

– Me teimme vakavalla mielellä töitä, että Suomi saadaan kuntoon. Me puolustimme Sipilän hallituksen linjaa eduskunnassa ja kun ei päästy yhdessä asiassa eteenpäin, sitten tehtiin jotain tällaista. Tämä on turhauttavaa.

Antti Rinne ei tarttunut tarjoukseen

Orpon mielestä keskustan hinku saada maakuntahallinto näkyy myös siinä, että keskustalaiset varoittivat Rinnettä jo neljää päivää ennen vaaleja siitä, että Sipilä aikoo erota puolueensa puheenjohtajan paikalta. Samalla pohjustettiin keskustan jatkoa hallituksessa.

– Maakuntahimmelin takia he istuvat nyt hallituksessa vasemmistolaisen talouspolitiikan takuumiehinä. Keskustassa on nyt jakopolitiikka saanut vallan, Orpo puuskahtaa.

SDP:n Rinne ei tarttunut pääministerin tarjoukseen. Sote-uudistus kaatui lopulta maaliskuussa 2019.

Tunnustelua esiintynyt useamman kerran

Sipilän hallituskosiskelut SDP:n suuntaan ovat olleet julkisuudessa jo aiemminkin.

Tuomo Yli-Huttulan teos Presidentti ja porvarivalta – Ristiriitoja ja yhteistoimintaa tasavallan sisäpiirissä valotti vuosi sitten Sipilän tarjonneen SDP:lle hallituspaikkaa useamman kuin yhden kerran hallituskauden aikana.

– On matkan varrella pari tai kolme kertaa tullut tilanteita, että Sipilä on soittanut ja tunnustellut hallitukseen tuloa. Hallituksen sisäisen luottamuksen näkökulmasta on ollut outoa, että minuun oltiin yhteydessä tietyissä pahoissa tilanteissa, Rinne toteaa kirjassa.

Juttua muokattu kello 13.30. Lisätty osuus Tuomo Yli-Huttulan teokseen liittyen. Kello 15.36 lisätty maininta Orpon ja Sipilän lyhyestä keskustelusta.

Lisää aiheesta:

Orpo kosiskeli perussuomalaisia hallituskumppaniksi SDP:n vaalivoiton jälkeen, kertoo uutuuskirjaYlen A-studiossa käytiin kiivasta keskustelua hallituksen kohtalosta – Marin: "Postin hallitus olisi pitänyt vaihtaa jo kesällä"Kommentti: Antti Rinteen kirja-paljastuksesta ilmiriita – voiko entiseen tai nykyiseen pääministeriin luottaa?Juha Sipilä kiistää Antti Rinteen elämäkerran väitteen SDP:lle sote-vaikeuksien keskellä tarjotusta hallituspaikasta – "hallitusikkuna" oli Sipilän mukaan auki vain kerranAntti Rinne paljastaa kirjassa: Salainen tapaaminen Juha Sipilän kanssa Porin yössä olisi voinut myllätä kaiken uusiksi – "Pääministeri kysyi, olemmeko valmiita tulemaan hallitukseen"Rinteeltä risuja keskustalle ja kokoomukselle: "Hallitus on politiikallaan osoittanut, että SDP:tä todella tarvitaan"
Petteri OrpoJuha SipiläAntti RinnePolitiikkaSipilän hallitusKokoomusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Petteri Orpo
  • 25.10.13:57
    Teboil

    Teboil-kriisiin tukipaketti avuksi? Näin vastaa pääministeri Orpo

  • 25.10.13:15
    Politiikka

    Vauva keskeytti Orpon puheen syyskokouksessa: "Uusia kokoomuslaisia tulossa"

  • 23.10.20:18
    Bryssel

    Orpo tapasi Zelenskyin Brysselissä – Zelenskyi ilmaisi kiitollisuutensa Suomelle

  • 23.10.13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • 22.10.19:50
    Ukrainan sota

    Orpo: Euroopan maiden pitäisi osallistua Ukrainan tukemiseen tasapuolisemmin