Huippujengi-ohjelman tuottaja Heidi Hakkarainen ja juontaja Jukka Hildén paljastavat, minkälaisissa olosuhteissa kiipeilyohjelmaa tehtiin.
Huippujengi-ohjelmassa kahdeksan julkisuudesta tuttua henkilöä valloittaa Jukka Hildénin kanssa Perun Andeilla sijaitsevan vuoren huippua. Hildén tunsi suurimman osan kiipeilijöistä entuudestaan, ja oli osaltaan mukana kutsumassa heitä mukaan jännittävään seikkailuun.
– Roolini oli paljon muutakin kuin vain juontaa ohjelmaa. Olin kiipeilijöiden mukana alusta loppuun saakka tuntemassa ilon ja tuskan: olimme niin sanotusti samassa veneessä, Jukka Hildén kuvailee.

– Kuvasin myös itse Jukka-Camia kevyillä kameroilla, ja olin usein kiipeilijöiden iholla, kun asioita tapahtui. Tuotannon varsinaiset kuvaajat eivät aina päässeet yhtä iholle kiipeilijöiden kanssa. Minun tehtäväni oli auttaa kilpailijoita pukemaan tunteita sanoiksi, mies kertoo.
Huippujengin Perun retkikunta muodostui 8 kiipeilijästä, ohjelman juontajasta, Laskuvarjojääkärikillan kouluttajista, perulaisista UIAGM-sertifioiduista vuoristo-oppaista sekä ohjelman taltioineesta Rabbit Filmsin työryhmästä. Tuotantotiimin vahvuus Perussa oli 15 henkilöä.
Ääriolosuhteissa kuvaaminen vaati koko työryhmältä asennetta ja pitkää pinnaa.
– Haasteellisissa olosuhteissa työskentely ja jaksaminen on pienistä asioista kiinni. Halusin pitää hyvää fiilistä yllä koko tuotannon sekä Killan kouluttajien ja kiipeilijöiden välillä. Halusin , että meistä tulisi yksi iso, onnellinen vuorenpeikkojen perhe, koska tällaiset haasteet ovat kilpailua itseään vastaan muiden avustuksella, Hildén miettii.



