Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuore Suomen mestari elää ja hengittää raviurheilulle

Veli-Matti Kangasluoma voitti uransa ensimmäisen Amatööriohjastajien Suomen mestaruuden. Kuvituskuva.
Veli-Matti Kangasluoma voitti uransa ensimmäisen Amatööriohjastajien Suomen mestaruuden. Kuvituskuva.Pekka Salonen
Julkaistu 30.10.2017 17:37

Toni Sarkama

ToniSarkama

Amatööriohjastajien Suomen mestaruus ratkottiin sunnuntaina Ylivieskassa.

Ohjastajat ajoivat kaksiosaisessa finaalisarjassa yhteensä kahdeksan lähtöä. Suomen mestaruuden vei nimiinsä seinäjokelainen Veli-Matti Kangasluoma, joka johti kilpailua ennen päätösmatkaa. Mies ratkaisi tittelin voittamalla viimeisen osalähdön Felippe Starilla.

- Lähdin hyvillä mielin ajamaan viimeistä lähtöä. Tiukkaa vääntöä mestaruudesta käytiin, mutta minulla oli hyvä hevonen siihen lähtöön, joka auttoi asiaa, Veli-Matti Kangasluoma kiittelee.

- Oli todella hienoa lasketella loppusuoraa, kun näki mestaruuden varmistuvan. Otin lopun kuitenkin varman päälle, kun huomasin, ettei Räisäsen Jannea tai Korven Hannua näy lähellä. Ne siinä olivat lähimpänä ennen viimeistä lähtöä.

Kangasluoman finaalisarjaan mahtuu myös yksi jossittelu. Miehen onneksi se ei vienyt kuitenkaan mestaruutta.

- Kuopiossa annoin Torahikolla keulapaikan pois, joka koitui siinä lähdössä kohtaloksi. Olisi pitänyt ajaa rohkeammin sillä, mutta se painoi hieman ohjille. Hevonen jäi lopulta pussiin, ja se sijoittui neljänneksi. Mielestäni se olisi voinut voittaa sen lähdön.

- Kaikki ajamani hevoset olivat hyviä ja hyväkuntoisia. Siitä iso kiitos valmentajille ja omistajille, että sain ajaa tuollaisilla hevosilla. Hevoset ne tämän homman pitkälti aina ratkaisee.

Sana amatööri herättää kysymyksiä. Kangasluoman mielestä se ei ole kuitenkaan vähättelevä tai ala-arvoinen viittaus.

- Amatööri-sana liitetään ohjastajiin, ketkä eivät toimi ravialalla päätyökseen, vaikka paljon raveissa kiertelisikin. Ajotaidoiltaan näitä miehiä ei voi kutsua ainakaan amatööreiksi. Finaaliin päässeet miehet ovat aika kovia kavereita, ja nämä kaverit saattaisivat pärjätä ihan ammattilaisenakin. 

Kangasluoma osallistui Amatööriohjastajien SM-kilpailuun kolmannen kerran. Mestaruus on miehen ensimmäinen. Aiemmin hän on sijoittunut kyseisessä finaalisarjassa kolmanneksi ja viidenneksi.

Neuvot ja opit kotoa

Ravikärpänen puri Kangasluomaan jo varhain. Hän ei kuitenkaan kadu eksyneensä antoisaan raviurheilun maailmaan.

- Laji tarttui minuun kotona verenperintönä. Isällä oli ravihevosia, ja hän antoi minulle hevosen, kun olin 14-vuotias. Sen kanssa sain alkaa opiskelemaan tätä hommaa. Siitä se on jatkunut lähestulkoon katkeamatta tähän päivään saakka.

- Raviurheilu on siitä mukavaa, että se perustuu täydelliseen vapaaehtoisuuteen. Tämä on hieno laji, siitä ei pääse mihinkään. Nautin, että saan toimia hienojen eläinten kanssa. Lisäksi olen saanut kunnian oppia tuntemaan monia hienoja ihmisiä lajin parista ympäri Suomea.

Vaikka Kangasluoma ei saa leipäänsä raviurheilusta, kutsuu hän lajin parissa toimimista toiseksi työkseen.

- Teen metallitöitä UH-koneistuksessa, ja saan elantoni niistä hommista. Periaatteessa olen saanut elantoni aina muualta kuin raveista. Harrastukseksi tätä ei voi kuitenkaan sanoa. Minulla on tällä hetkellä neljä hevosta valmennuksessa, ja kyllä siinä on ihan tarpeeksi hommaa töiden jälkeen.

Ravikansa muistaa miehen erityisesti huippuori Kultorin ohjastajana. Sen yksi voitto on jäänyt erityisesti Kangasluoman mieleen, ja sen hän nostaa uransa hienoimmaksi hetkeksi tuoreen Suomen mestaruuden rinnalle.

- Suomen mestaruuden voittaminen on todella hieno juttu, sillä tämä on henkilökohtainen voitto. Kaikista hienoin voitto on ehkä kuitenkin Forssan kuninkuuskilpailun päätösmatka vuonna 2006, mistä nappasimme ykkösen Kultorin kanssa. Kukaan ei edes tietäisi minua, jos en olisi orilla ajanut.

Lisää aiheesta:

Tuore Top10-ohjastaja toteutti parhaan uudenvuoden lupauksensa jo viime vuonnaNuoren ohjastajan debyytti oli menestys – opetushevosella heti voittajaseremonioihinTeollisuusmaalari taiteili Suomen mestariksi neitsytmatkallaanKari Lähdekorpi, tänään 60 vuotta: En ole katunut päätöstäniRaviharrastaja tunnemyrskyssä – hengissä selviytymisestä voittoonEuroopan mestari löysi uuden rakkauden raveista
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 06:47
    NHL

    Jäätävä päätöserän toilailu NHL:ssä – suomalaistähdellä armoton kohtalo

  • 06:45
    Liiga

    Rajut luvut julki: SM-liigan isoilta miljoonapotti muille seuroille

  • 06:25
    NBA

    Lauri Markkasen Utahille trillerimäinen voitto

  • 06:03
    MM-ralli

    Kurkistus Rovanperän ja Ogierin pääkoppiin – MM-rallitaistossa poikkeuksellisia piirteitä

  • Eilen23:00
    Veikkausliiga

    HJK:n kirous jatkuu